×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kielce: nowoczesna klinika w centrum pediatrii oficjalnie otwarta

Autor: KR/Rynek Zdrowia04 listopada 2015 15:50

W Świętokrzyskim Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w środę (4 listopada) uroczyście otwarto Klinikę Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii. Oddział od września działa w nowym obiekcie na kieleckim Czarnowie.

Kielce: nowoczesna klinika w centrum pediatrii oficjalnie otwarta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w trakcie otwarcia Kliniki prof. Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii dziecięcej przyznał, że klinika to jednostka, który ma bardzo długie tradycje i od zawsze liczył się na mapie polskiej chirurgii dziecięcej.

- Chcemy się pochwalić tym, co tutaj mamy - powiedział w trakcie otwarcia Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, który podkreślił dobrą organizację ośrodka w nowej siedzibie i to, że ten posiada sprzęt unikatowy w skali kraju.

Dr Przemysław Wolak, szef oddziału podał, że chirurdzy dziecięcy z Kielc mają m.in. możliwość przeprowadzania operacji laparoskopowych w trójwymiarze i mogą leczyć dzieci za pomocą laserów.

- Głównie nastawiamy się na leczenie zmian naczyniowych skóry, blizn po oparzeniach. Lasery będziemy też wykorzystywać do kruszenia kamieni nerkowych, w obrębie dróg moczowych – wyjaśnił dr Wolak.

Ośrodek dysponuje także m.in.: urządzeniem do pozycjonowania noworodków, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo dziecka w trakcie zabiegu, jak i daje większy komfort operującym. W 2014 r. w kieleckiej klinice chirurgii dziecięcej przeprowadzono prawie 2200 zabiegów, hospitalizowanych było prawie 4 tysiące dzieci. Jest to jedyny taki oddział w województwie świętokrzyskim. Dysponuje obecnie 40 miejscami.

Prof. Bohosiewicz zapowiedział w trakcie otwarcia kliniki w Kielcach, że w Polsce mają być utworzone Dziecięce Centra Urazowe.

- Jestem po licznych rozmowach, czekamy teraz na wydanie zarządzenia ministra - powiedział profesor.

Jak dodał, początkowo planowane jest utworzenie 9 takich miejsc w kraju. Pod uwagę brane są także Kielce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze