Kielce: nietrzeźwi pacjenci dezorganizują pracę SOR

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 10 września 2015 10:47

Osoby nietrzeźwe wciąż dezorganizują pracę szpitalnego oddziału ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Są nawet rekordziści, którzy w stanie upojenia alkoholowego przyjeżdżają tu kilka razy w tygodniu. Wielu z nich jest agresywnych.

Kielce: nietrzeźwi pacjenci dezorganizują pracę SOR
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje doktor Dorota Adamczyk-Krupska, szefowa SOR w WSzZ, dobowo na jedyny w Kielcach szpitalny oddział ratunkowy trafia średnio nawet ponad 200 pacjentów, w różnych stanach. Z tego cześć to pijani.

W nocy z 11 na 12 sierpnia na SOR przywieziono 87osób, w tym były ofiary 10 wypadków drogowych, a pijanych było 6. Kilkanaście godzin później, w nocy z 12 na 13 sierpnia, od godziny 19 do 7 rano, spośród 70 przyjętych osób, byli m.in.: ranni w 9 wypadkach drogowych i 10 nietrzeźwych.

- Każdego pijanego trzeba zbadać, w pełni zdiagnozować, umyć, a czasami dla bezpieczeństwa jego i otoczenia, unieruchomić. Personel jest obciążony dodatkowymi czynnościami przy nietrzeźwych i nie może poświecić tego czasu innym pacjentom, często w stanach zagrożenia życia - mówi Dorota Adamczyk- Krupska.

Pijani bywają bardzo agresywni. Od miesięcy na zwolnieniu przebywa jeden z ratowników SOR na kieleckim Czarnowie, któremu nietrzeźwy pacjent złamał rękę.

Andrzej Domański - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach informuje, że w 2014 roku, policja na terenie szpitala interweniowała aż 996 razy, w tym większość zgłoszeń dotyczyła incydentów z udziałem osób upojonych alkoholem.

Szef lecznicy powtarza, że szpital nie jest miejscem właściwym do pobytu nietrzeźwych. To placówka, która świadczy usługi medyczne i ma pomagać chorym.

Problem z pijanymi na SOR w kieleckim Szpitalu Zespolonym rozpoczął się jesienią 2010 roku, kiedy to w Kielcach zlikwidowano Izbę Wytrzeźwień. Od tego czasu, mimo deklaracji ze strony różnych środowisku, nie udało się znaleźć innego miejsca do którego można by przewozić osoby nietrzeźwe z terenu miasta - zaznacza Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze