Kielce: likwidacja oddziału nefrologii

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2010 12:59

Od przyszłego roku całodobowy oddział nefrologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach przestanie istnieć. Zmniejszy się też liczba dializowanych tu pacjentów.

Kielce: likwidacja oddziału nefrologii

– Likwidujemy dwułóżkowy całodobowy oddział nefrologii wykorzystywany przez pacjentów naszej stacji dializ, nadal jednak będziemy dializować wszystkich pacjentów z chorobami nowotworowymi – mówi portalowi rynekzdrowia.pl  Michał Chrobot, pełnomocnik dyrektora ds. kontraktowania i rozliczeń z NFZ, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Centrum zrezygnowało z dalszego utrzymywania oddziału przy stacji dializ w związku z rozbudową takiego oddziału w samym Centrum Onkologii. Tam też zostaną przeniesieni dializowani pacjenci z chorobami nowotworowymi.

– Czynnikiem dodatkowym, który zmusił nas do podjęcia takich decyzji, była niemożność spełnienia wymogów NFZ w zakresie opieki lekarskiej. Fundusz niezależnie od liczby łóżek nakłada na nas obowiązek zatrudniania na oddziale dwóch specjalistów. Nie mógł to być też lekarz zatrudniony w stacji dializ. Tego warunku nie mogliśmy spełnić – wyjaśnia Chrobot.

Dodaje, że po pierwsze na rynku brakuje nefrologów, po drugie zdecydowana większość woli podjąć pracę w prywatnych stacjach dializ, gdzie zarobki są nieporównywalnie wyższe od tych w publicznych ośrodkach.

W tej sytuacji pacjenci, którzy nie cierpią z na choroby nowotworowe, a byli dotychczas dializowani w tej placówce, będą musieli od nowego roku szukać pomocy, gdzie indziej. Gdzie?

W Kielcach działają 3 stacje dializ. Wszystkie mają wolne miejsca. – Łącznie dostępność do tego typu świadczeń przekracza faktyczne potrzeby. Tu nic złego się pacjentom nie dzieje – zapewnia Chrobot.

Potwierdza to zapewnienie Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ. W 2011 r. na dializy w powiecie kieleckim Fundusz przeznaczył – podobnie jak w 2010 r. – ok. 9 mln zł. Oznacza, że nie powinno nastąpić ograniczenie dostępu do tego rodzaju świadczeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum