RZX/ Rynek Zdrowia | 22-11-2019 17:30

Kielce: lekarze z Rosji szkolą się w ŚCO w zakresie ginekologicznych zabiegów laparoskopowych

Ginekolodzy onkolodzy z Rosji uczestniczyli w warsztatach laparoskopii ginekologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W kieleckim ośrodku rozwija się międzynarodowa szkoła chirurgii małoinwazyjnej.

Na zdjęciu: ginekologiczna operacja laparoskopowa Fot. ŚCO

To już piąte w tym roku mistrzowskie warsztaty endoskopowej chirurgii małoinwazyjnej organizowane przez Klinikę Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dla ginekologów i ginekologów onkologów. W dwudniowych (21-22 listopada) kursach praktycznych oprócz lekarzy z Polski, którzy cyklicznie edukują się w ŚCO, uczestniczyli lekarze z Rosji (z Moskwy, Kazania i Syberii).

- Są to warsztaty dla ginekologów onkologów, którzy mają już duże doświadczenie w chirurgii małoinwazyjnej. Wymieniamy się wiedzą i doświadczeniami nie tylko z kolegami z Polski, ale również z innych krajów. To szeroko zakrojona akcja zmierzająca do tego, żeby stworzyć w Kielcach szkołę chirurgii małoinwazyjnej - wyjaśnia dr Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii ŚCO i jednocześnie kierownik kursu.

- Współpracujemy w tym zakresie z międzynarodowymi organizacjami i towarzystwami naukowymi, zapraszamy lekarzy z innych krajów, aby każdy z nas przekazał swoje doświadczenia i aby wspólnie rozwijać chirurgię małoinwazyjną. Chcemy pokazywać zarówno lekarzom, jak i pacjentom, że można tą chirurgią równie dobrze, jeśli nie lepiej, zoperować chorego - dodaje specjalista.

Do każdego kursu są dobierani i kwalifikowani odpowiedni pacjenci, a zagraniczni lekarze uczestniczą w operacjach jako obserwatorzy i komentatorzy, ponieważ polskie przepisy nie pozwalają im na aktywny udział w operacji. Następnie każdy z operowanych przypadków jest omawiany w międzynarodowym gronie.

Uczestnicy kursu wykonywali zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej (przede wszystkim u pacjentek z rakiem trzonu macicy) wraz z oznaczaniem węzłów wartowniczych, umożliwiające operacje oszczędzające w rejonie układu limfatycznego. Rocznie do ŚCO trafia około 200 pacjentek z rakiem trzonu macicy. - W tym nowotworze małoinwazyjna chirurgia endoskopowa jest złotym standardem, ponad 80 proc. chorych jest w ten sposób operowanych - mówi dr Marcin Misiek.

Przeprowadzano także zabiegi laparoskopowe u pacjentek z mięśniakami macicy, guzami jajników, nadmiernymi krwawieniami. - Pokazujemy, że w przypadku schorzeń nieonkologicznych metody małoinwazyjne również są przydatne i powinny być rozważane w pierwszej kolejności, a dopiero wówczas, gdy nie można ich zastosować, powinna być brana pod uwagę metoda klasyczna. Chcemy zmienić nastawienie zarówno lekarzy, jak i pacjentów do chirurgii małoinwazyjnej i pokazać, że tam, gdzie to tylko jest możliwe, należy zaczynać od laparoskopii. Tutaj wspólnie zastanawiamy się nad tym, jak to zrobić, żeby zabieg przebiegł bezpiecznie, tak samo radykalnie jak operacja otwarta i żeby następnego dnia pacjentka mogła już wstać, a w kolejnej dobie opuścić szpital - zaznacza.

Dr Farida Minullina z Moskwy nie ukrywa, że jest pod wrażeniem kieleckiego ośrodka: - Podziwiam możliwości specjalistyki, sprzęt, organizację pracy całego szpitala i działu patomorfologii, a także podejście do pacjentów. Tu nie może być pomyłek, błędów w leczeniu - oceniła.

Do tej pory w warsztatach laparoskopii ginekologicznej w ŚCO uczestniczyli lekarze z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Rosji.