Kielce: jest zgoda MZ na stworzenie Ośrodka Transplantacji Nerek

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 20:50

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otrzymał zgodę Ministerstwa Zdrowia na przechowywanie i przeszczepianie nerek od zmarłych dawców.

- To ukoronowanie różnego typu działań prowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat: spotkań, konferencji z przedstawicielami różnych środowisk, rozmów - prof. Stanisław Głuszek. Fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Jak informuje szpital, oznacza to, że w placówce, w strukturach Kliniki Chirurgii Ogólnej kierowanej przez prof. Stanisława Głuszka, może zacząć funkcjonować pierwszy w regionie świętokrzyskim ośrodek transplantacji nerek. Placówka czeka w tej chwili na ostateczne decyzje Narodowego Funduszu Zdrowia w kwestii finansowania nowej działalności. 

Prof. Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej WSzZ informuje, że zgoda została przyznana przez resort na pięć lat.

- To ukoronowanie różnego typu działań prowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat: spotkań, konferencji z przedstawicielami różnych środowisk, rozmów - wskazuje profesor, który był inicjatorem przedsięwzięcia.

Stanisław Głuszek podkreśla, że utworzenie ośrodka ma duże znaczenie nie tylko dla szpitala i Kielc, ale i całego regionu, w którym podwyższona zostanie jakość udzielanych świadczeń medycznych, ratujących życie osób obarczonych ciężką niewydolnością nerek.  Jest ono też kompatybilne z rozwojem kierunku lekarskiego na kieleckim Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Liczba przeszczepień nerek w WSzZ będzie uzależniona od różnych czynników, w tym od liczby donacji narządów od zmarłych osób, dlatego niezwykle istotne jest ciągłe promowanie idei transplantologii i poszerzanie świadomości społecznej w tym zakresie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum