Kielce: jedna decyzja może ocalić kilka osób

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 września 2011 16:21

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od pacjenta z krwotokiem mózgu, którego nie udało się uratować, lekarze pobrali m.in. serce i płuca, wątrobe, nerki oraz trzustkę. To piąte pobranie, jakie udało się w tym roku zrealizować w placówce.

Kielce: jedna decyzja może ocalić kilka osób
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jeszcze tego samego dnia pobrane narządy zostały przetransportowane m.in. do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz do szpitali w Warszawie, gdzie na transplantacje czekali ciężko chorzy pacjenci. Do pobrania doszło dzięki szybkiej decyzji rodziny zmarłego, która wkrótce po zgonie pozwoliła na zabieg, przyznając, że taka była wola ich krewnego.

Dzięki temu można było pobrać kilka narządów. W tym płuca i serce, których w Polsce pobiera się do przeszczepów bardzo mało, ponieważ są bardzo wyśrubowane wymagania medyczne. Dawcami muszą być młodzi, zdrowi ludzie, w idealnej kondycji i bez nałogów.

Niezwykle istotny jest też czas, w którym dojdzie do pobrania narządów, przez co w Polsce rocznie pobiera się zaledwie 40 serc. Lista oczekujących jest kilkakrotnie dłuższa i wynosi około 150 osób. Wiele z nich nie dożywa przeszczepów.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze