Kielce: do zabiegu usunięcie śledziony wykorzystano platformę 3D

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2016 17:50

W Świętokrzyskim Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonano innowacyjny zabieg usunięcie śledziony metodą laparoskopową, w trójwymiarze. Głównym operatorem był profesor Dariusz Patkowski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Do zabiegu usunięcie śledziony wykorzystano platformę 3D. Fot. WSZ w Kielcach

Profesor od wielu lat współpracuje z kieleckimi chirurgami dziecięcymi. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych.

Po operacji powiedział, że metody małoinwazyjne są korzystniejsze dla pacjenta, ale trudniejsze dla chirurga - zwłaszcza dziecięcego, który musi, by stosować te techniki, być bardziej doświadczony. Potrzebna jest tu również wielka pasja.

Jak zauważył Dariusz Patkowski, w chirurgii dziecięcej rozwój technik małoinwazyjnych nie jest tak szybki, jak w przypadku pacjentów dorosłych. Wiąże się to z tym, że im mniejszy chory, tym trudniejszy zabieg operacyjny.

- To co zostawia chirurg po sobie, to zawsze jest jego podpis - może być ładniejszy, zgrabniejszy, albo wręcz prawie niewidoczny - podkreślił Dariusz Patkowski, przedstawiając korzyści wynikające z zastosowania technik małoinwazyjnych. Niewielkie blizny, które pozostają po laparoskopii, są istotne zwłaszcza dla pacjenta, którego organizm dorasta a względy estetyczne mają duże znaczenie.

Śledzionę, przy pomocy platformy obrazującej w trójwymiarze, Dariusz Patkowski i doktor Przemysław Wolak, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii w Kielcach, usunęli 20 stycznia u 14-letniej dziewczyny, chorej na małopłytkowość samoistną. Zabieg był konieczny, ponieważ zawiodły inne metody leczenia i u nastolatki istniało zagrożenie nadmiernego krwawienia.

Usunięcie śledziony jest wykonywane często, ale operacje te przeprowadza się głównie metodami klasycznymi, zastosowanie laparoskopii jest rzadsze, a w trójwymiarze wykonano dotychczas w Polsce pojedyncze tego typu zabiegi. W Kielcach, przy użyciu platformy 3D, taką operację przeprowadzono w Centrum Pediatrii po raz pierwszy -wyjaśnia Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Chirurdzy dziecięcy z Kielc, za pomocą platformy 3 D mogą operować dzieci od 5-6 roku życia. Sprzęt wykorzystywany jest do różnych zabiegów małoinwazyjnych, w tym: operacji usunięcia wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, żylaków powrózka nasiennego, guzów jajników czy przepuklin pachwinowych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum