Kielce. Pierwsze w regionie małoinwazyjne zabiegi usunięcia trzustki

Autor: oprac. JJ • Źródło: WSzZ w Kielcach/Rynek Zdrowia03 stycznia 2022 15:15

Pierwsze w regionie świętokrzyskim zabiegi usunięcia trzustki metodą małoinwazyjną wykonali chirurdzy ogólni z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Kielcach – poinformował w poniedziałek ma swojej stronie internetowej kielecki szpital.

Kielce. Pierwsze w regionie małoinwazyjne zabiegi usunięcia trzustki
W kieleckim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wykonano pierwsze zabiegi usunięcia trzustki laparoskopowo. Fot. AdobeStock
  • Zabiegi usunięcia trzustki wraz ze śledzioną metodą otwartą są trudne do wykonania, a laparoskopowo stopień trudności ich przeprowadzenia jeszcze wzrasta
  • Dwie kobiety u których z powodu guza wykonano w WSzZ małoinwazyjnie zabiegi usunięcia trzustki wraz ze śledzioną, czują się dobrze, przeszły zabieg bez komplikacji
  • Laparoskopowa obwodowa resekcja trzustki wchodzi jako standard do postępowania w krajach zachodnich, w przypadku guzów trzonu i ogona trzustki

Trudne zabiegi

Dwie kobiety u których z powodu guza wykonano małoinwazyjnie zabiegi usunięcia trzustki wraz ze śledzioną, czują się dobrze. Obie przeszły zabieg bez komplikacji. Informuje o tym dr n. med. Łukasz Nawacki, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej.

Lekarz tłumaczy, że zabiegi te realizowane metodą otwartą są trudne do wykonania, a laparoskopowo stopień ich trudności dodatkowo rośnie.

– Wokół trzustki jest wiele naczyń krwionośnych, a uszkodzenie każdego z nich może doprowadzić do ciężkiego krwotoku – wyjaśnia Łukasz Nawacki.

Bez powikłań, operowane są już w domu

Kobiety operowane małoinwazyjnie w WSzZ, wyszły do domu bez powikłań, w krótszym czasie po zabiegu, z małymi cięciami i aktualnie czują się dobrze.

– Laparoskopowa obwodowa resekcja trzustki wchodzi jako standard do postępowania w krajach zachodnich, w przypadku guzów trzonu i ogona trzustki. Cały świat stawia na zabiegi minimalnie inwazyjne, dlatego chcemy poszerzać spektrum takich operacji w naszym szpitalu – przekonuje dr Nawacki.

Liczby pacjentów, którzy trafiają do Kliniki Chirurgii Ogólnej w WSzZ z guzami trzustki: łagodnymi, bądź złośliwymi wzrasta. W grupie tych chorych są pacjenci, którzy zgłaszają się na leczenie późno, gdy choroba nowotworowa jest mocno zaawansowana: miejscowo, bądź rozsiana.

Czytaj: Detektywi poszukują "zaginionej trzustki". Magda Malcherek w nowym serialu promuje profilaktykę

Czytaj: Minister proponuje zmiany. Wielowładztwo utrudnia funkcjonowanie szpitali

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze