Kielce: Centrum Urazowe dla Dorosłych już przyjmuje pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2019 16:11

W stolicy województwa świętokrzyskiego rozpoczęło działalność Centrum Urazowe dla Dorosłych. Koszt budowy placówki, do której będą trafiać pacjenci z najcięższymi obrażeniami, wyniósł 12 mln zł.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Pierwszym pacjentem nowo otwartego Centrum Urazowego dla Dorosłych w Kielcach był mężczyzna - ofiara wypadku komunikacyjnego, który został przetransportowany do szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. - Aktywowano zespół urazowy, który zgodnie z procedurami udzielił pacjentowi pomocy. Obecnie mężczyzna przebywa w jednej z klinik szpitala, ponieważ wymaga hospitalizacji - powiedziała PAP rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Anna Mazur-Kałuża.

Prace przy siedzibie Centrum Urazowego dla Dorosłych działającym przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku. W ramach inwestycji dobudowano do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nowy budynek i zmodernizowano część pomieszczeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) na potrzeby centrum.

Powstał obiekt o powierzchni 500 m kw., który został połączony z istniejącym pawilonem oddziału ratunkowego, z którego na potrzeby centrum dostosowano 110 m kw. powierzchni. Nowy budynek składa się m.in. z gabinetów zabiegowych, lekarskich i pielęgniarskich oraz pomieszczeń endoskopowych.

Mazur-Kałuża zaznaczyła, że do placówki trafiać będą wyłącznie chorzy z najcięższymi obrażeniami przewożeni przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe albo karetki pogotowia. - Dotychczas, tacy chorzy również otrzymywali pomoc w SOR w naszym szpitalu. Zmiany organizacyjne polegają na tym, że po uruchomieniu Centrum Urazowego, zespół SOR, po uzyskaniu informacji od pogotowia, że zostanie przywieziony pacjent z ciężkimi obrażeniami, aktywuje zespół urazowy, w skład którego wchodzi personel SOR i lekarze z różnych klinik zabiegowych, zależnie od doznanych obrażeń przez pacjenta - podkreśliła rzeczniczka szpitala.

Koszt budowy centrum wyniósł 12 mln zł, z czego 85 proc. to fundusze unijne. Pozostała część pieniędzy pochodziła ze środków własnych szpitala i samorządu województwa świętokrzyskiego.

Janusz Majewski (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum