Kielce: Caritas utworzy hospicjum stacjonarne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2010 15:00

Caritas uruchomi pierwsze hospicjum stacjonarne w regionie świętokrzyskim.

Ośrodek będzie mógł przyjąć ok. 50 pacjentów. Hospicjum powstanie przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kielcach. W tym celu zostanie zaadaptowana stara kaplica mieszcząca się w sąsiedztwie domu parafialnego i diecezjalnego sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Budynek wymaga znacznego przebudowania. Część pomieszczeń zostanie dobudowanych, powstanie też całkowicie nowa kondygnacja. Powierzchnia hospicjum wyniesie łącznie 1720 m kw. Znajdzie się w nim 18 pokoi z łazienkami, 3 pokoje gościnne, pokój zabiegowy i rehabilitacyjny oraz kaplica i pomieszczenia gospodarcze.

Hospicjum zapewni terminalnie chorym niezbędne usługi pielęgniarskie, rehabilitację przyłóżkową, pomoc wolontariuszy oraz wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny.

Środki na funkcjonowanie placówki będą pozyskiwane na podstawie kontraktu z NFZ i częściowo ze środków własnych Caritas, a także z odpłatności ponoszonej przez chorych, która zazwyczaj dotyczy ok. 30 proc. pacjentów. Szacowany koszt budowy hospicjum to ok. 4,5-5 mln zł. Prace budowlano-adaptacyjne potrwają do 2012 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum