Kiedy obejmuje nas automatyczna kwarantanna? Przypominamy krok po kroku

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2020 07:26

Czy kwarantanna rozpoczyna się z chwilą gdy dowiadujemy się, że ktoś z domowników ma pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, czy z chwilą, gdy otrzymamy automatyczny komunikat z sanepidu? Takie wątpliwości to kolejny przykład na brak klarowności przekazów, które otrzymujemy podczas pandemii.

Kiedy obejmuje nas automatyczna kwarantanna? Przypominamy krok po kroku
Automatyczna kwarantanna nadal wymaga interpretacji; FOT. Arch. RZ

Kwestia kierowania na kwarantannę wyjaśniana przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego 30 października podczas konferencji prasowej wydawała się prosta. Minister podkreślił wówczas, że "eskalacja pandemii nadal ma miejsce" i rząd stara się "budować różne warianty". - Patrzymy na to, jak przebiegają zachorowania, ale przygotowujemy również z rozwiązaniami na sytuacje coraz trudniejsze - mówił.

- Zmiany dotyczyć będą, między innymi kwarantanny. Będzie można ją rozpocząć, nie czekając na telefon z sanepidu. Jeśli wiemy, że ktoś z naszych domowników ma dodatni wynik testu, po prostu pozostańmy w domu - wskazywał szef resortu zdrowia.

- Zostaniecie automatycznie wpisani do kwarantanny. Oczywiście zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności, jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale żadnej decyzji sanepidu nie będzie. Kwarantanna rozpocznie się automatycznie - wyjaśniał.

Wszystko jasne?
Dzień później, 31 października, Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o uruchomieniu automatycznego powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. Jak podał, komunikat o objęciu kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia nadawany jest z numeru telefonu: +48 221 043 705.

"W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 221 04 37 05 z tego numeru osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia" - czytamy na twitterowym koncie GIS.
Informację tę uzupełniono w kolejnym wpisie dodając, iż z podanego numeru "nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę".

"W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48222500115" - podał GIS.

Ponieważ zestawienie przekazu ministra zdrowia i GIS powodowało, jak się okazało, wiele niejasności i dla wielu osób było nieczytelne, zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienia do Ministerstwa Zdrowia.

Jak wskazuje Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji MZ, mowa o przepisie, który wszedł w życie 3 listopada. Zgodnie z nim, jeśli osoba, z którą mieszkamy, wykonała test diagnostyczny w kierunku koronawirusa i jego wynik okazał się pozytywny, mamy obowiązek poddać się kwarantannie „trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje”.

Rybarczyk precyzuje, że „zgodnie z § 3a ust. 4a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie wydaje się decyzji organu inspekcji sanitarnej”.

Bez czekania na telefon
- Intencją przepisu jest to, aby osoba zamieszkująca z osobą izolowaną poddała się rzeczywistej kwarantannie już od momentu uzyskania przez współmieszkańca dodatniego wyniku testu, zanim organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które sukcesywnie prowadzą dochodzenie epidemiczne, zadzwonią do niej i wprowadzą jej dane do EWP - wyjaśnia Jarosław Rybarczyk.

Dodaje, że § 4 ust. 7 wspomnianego rozporządzenia wprowadza również podstawę do uzyskiwania przez taką osobę objętą kwarantanną (na podstawie § 3a ust. 4a) wynagrodzenia albo zasiłku za ten okres.

Wskazuje, że podstawą do wypłaty świadczeń za czas nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny (wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego), będzie złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności odbycia ww. kwarantanny. Informacja o możliwości jego pobrania zawarta będzie w automatycznym komunikacie ze wspomnianego już numeru +48 221 04 37 05.

Jak wyjaśnia Jarosław Rybarczyk, oświadczenie obejmuje informację o dniu rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny (tj. dniu w którym domownik otrzymał informację o dodatnim wyniku testu) i dniu jej zakończenia (zgodnie z informacją, którą otrzymał domownik w zakresie daty zakończenia izolacji plus 7 dni). Do oświadczenia powinny być wpisane dane obejmujące imię i nazwisko osoby, której domownik ma potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 oraz numer PESEL, jeżeli dana osoba go posiada.

Chodzi o pewność
Minister zdrowia przypomniał 3 listopada podczas konferencji prasowej, że na kwarantannie przebywa obecnie ponad pół miliona osób.

- To ogromna rzesza ludzi, z którą inspekcja sanitarna musi sobie poradzić, a była przecież bardzo niedoinwestowana i przez wiele lat traktowana „po macoszemu”. Nie miała potencjału, ani okazji do tego, żeby się rozwinąć. Dlatego teraz należy ją wesprzeć - zaznaczył Adam Niedzielski.

- Automatyzm wprowadzony w przypadku kwarantanny będzie przeciwdziałał sytuacji, w której ktoś pozostaje w stanie "zawieszenia". Chodzi o to, żeby istniała pewność, że jeżeli ktoś z domowników jest chory i potwierdza to wynik testu, to pozostali domownicy automatycznie trafiają na kwarantannę - przekonywał minister zdrowia.

Jak dodał, telefon z sanepidu oczywiście zadzwoni, ale rzecz w tym, aby na to nie czekać, tylko od razu pozostać w domu.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum