Kiedy najlepiej chorować w Polsce?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 19:49

W Polsce najlepiej chorować miedzy lutym a wrześniem. Kiedy indziej może nie być pieniędzy na leczenie - mówi onkolog doc. Tadeusz Pieńkowski.

Gdy chodzi o dostęp do radioterapii, Polska wciąż jest na odległym miejscu w Europie

Kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie uważa, że choć nakłady na leczenie rosną, nie jest to wzrost odpowiadający potrzebom. W jego opinii, jedyną naprawdę opłacalną dziedziną medycyny jest położnictwo, gdyż przy niezbyt wielkich nakładach szpital opuszcza dwa razy więcej zdrowych ludzi niż do niego weszło.

– W onkologii chodzi o to, by przy określonych nakładach pacjenci odnieśli jak największe korzyści. Jednak płatnik NFZ ma inne priorytety. Dlatego jedna z urzędniczek apelowała do lekarzy, by nie informowali pacjentów o skutecznych lekach, jeśli są trudności z ich dofinansowaniem – powiedział Tadeusz Pieńkowski.

Zwrócił on uwagę na fakt drastycznych różnic między poszczególnymi województwami w liczbie skutecznie leczonych oraz na zbyt długą procedurę zezwalającą na zastosowanie drogiego leku. Zamiast jednego czy dwóch dni, trwa ona kilka tygodni. Według Pieńkowskiego wynika to z tego, że urzędnicy są rozliczani z oszczędności finansowych a nie z wyników leczenia. W wielu krajach najpierw się leki stosuje, a potem załatwia formalności.

Na nowotwory chorują głównie osoby starsze. Dlatego, zdaniem onkologa, absurdalny z medycznego punktu widzenia był pomysł by leczyć drogimi lekami tylko osoby poniżej 65. roku życia.

– Gdy chodzi o dostęp do radioterapii, Polska wciąż jest na odległym miejscu w Europie – mówił doc. Pieńkowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum