Kiedy jodek potasu jest szkodliwy? Endokrynolog odpowiada na najważniejsze pytania

Autor: oprac. JKB • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia11 października 2022 20:30

Endokrynolog Szymon Suwała odpowiada na najważniejsze pytania o jodek potasu. Kiedy należy go zacząć przyjmować, komu może zaszkodzić i czy alternatywą dla tabletek może być płyn Lugola.

Kiedy jodek potasu jest szkodliwy? Endokrynolog odpowiada na najważniejsze pytania
Endokrynolog wyjaśnia wątpliwości dotyczące stosowania jodku potasu. Fot. AdobeStock
  • Endokrynolog Szymon Suwała odpowiada na pytania o jodek potasu stosowany przy ewentualnym incydencie nuklearnym
  • Czy jodek potasu jest dla pacjentów niebezpieczny? Czy zastosowanie jodku potasu zabezpiecza nas w zupełności przed konsekwencjami incydentu nuklearnego? – to niektóre z wątpliwości, które rozstrzyga  lekarz
  • W krajach takich jak Polska (gdzie nie stwierdza się populacyjnego niedoboru jodu), nie zaleca się suplementacji jodem w grupach innych aniżeli kobiety w ciąży czy kobiety karmiące – przypomina specjalista

Jodek potasu. Endokrynolog wyjaśnia, co trzeba wiedzieć

Endokrynolog Szymon Suwała w mediach społecznościowych odpowiedział na najczęstsze pytania o jodek potasu. Poniżej przykładowe pytania, na które odpowiedział lekarz.

Po co w ogóle stosować jodek potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia nuklearnego?

Jak podkreślił lekarz, w trakcie incydentów nuklearnych do otoczenia może dostać się duża ilość promieniotwórczego jodu. Jeśli tarczyca wchłonie zbyt dużo radionuklidów, w przyszłości może się rozwinąć nowotwór tarczycy.

Zastosowanie stabilnego jodu (np. w preparacie tabletkowym jodku potasu) ma za zadanie wysycić naszą tarczycę jodem "bezpiecznym", tak by nie było w niej miejsca na jod promieniotwórczy — tarczyca nie rozróżnia bowiem, jaki jod chłonie. W konsekwencji redukuje to ryzyko rozwoju raka tarczycy – napisał.

Czy jodek potasu jest dla jakiejkolwiek grupy pacjentów niebezpieczny?

Endokrynolog wskazał, że przeciwwskazaniem do stosowania jodku potasu jest nadwrażliwość na substancję czynną, a także opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa, nadczynność tarczycy i zapalenie naczyń z hipokomplementemią.

Pewne obawy w Państwa pytaniach dotyczyły noworodków. I są one zrozumiałe — są one bowiem najbardziej narażone na działanie radioaktywnego jodu (wychwyt substancji radioaktywnych jest u nich 4 razy wyższy niż w innych grupach wiekowych), ale też ich tarczyca jest szczególnie wrażliwa na nadmiar jodku potasu — przejściowa niedoczynność tarczycy na wczesnym etapie rozwoju plastyki mózgu może spowodować zmniejszenie zdolności intelektualnych — podkreślił.

I dodał: nie z uwagi na niebezpieczeństwo jako takie, ale z racji na niskie ryzyko rozwoju nowotworów tarczycy w porównaniu do ryzyka rozwoju zaburzeń funkcji tarczycy, nie zaleca się w aktualnej sytuacji stosowania blokady jodkiem potasu u pacjentów w grupie wiekowej powyżej 60 roku życia.

Czy pacjenci z chorobą Hashimoto powinni stosować blokadę jodkiem potasu?

Lekarz podkreślił, że jod może potencjalnie indukować rozwój chorób autoimmunologicznych tarczycy, dlatego kluczowy jest bilans zysków i strat.

W przypadku dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży, karmiących i ogólnie młodych dorosłych (do 40 roku życia) zalecałbym zastosowanie blokady, mając na uwadze długie planowane przeżycie, a co za tym idzie – potencjalne duże ryzyko rozwoju raka tarczycy po ekspozycji na radiojod – zaznaczył.

Z kolei u osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życiem, konieczne jest uwzględnienie sytuacji klinicznej i chorób towarzyszących – należy zatem omówić to zagadnienie z lekarzem. Natomiast u osób powyżej 60 roku życia, zastosowanie w tym przypadku blokady "wydaje się nie dość, że zbyteczne, to potencjalnie szkodliwe".

Jodek potasu – fakty i mity

Czy zastosowanie jodku potasu zabezpiecza nas w zupełności przed konsekwencjami incydentu nuklearnego?

- Absolutnie nie! Podczas katastrofy nuklearnej uwalniają się promieniotwórcze izotopy różnych pierwiastków – nie tylko jodu – ostrzega lek. Suwała.

Wskazuje przy tym, że to jedynie jeden krok z wielu elementów składających się na niezbędną procedurę postępowania: pilna ewakuacja, znalezienie schronienia i ograniczenie spożywanie zanieczyszczonej żywności, mleka i wody pitnej. Oprócz tego należy unikać wychodzenia z budynków, otwierania okien oraz korzystania z wentylacji.

Czy powinno się stosować jodek potasu już teraz, profilaktycznie, zanim dojdzie do ewentualnej katastrofy?

Zdecydowanie nie. W krajach takich jak Polska (gdzie nie stwierdza się populacyjnego niedoboru jodu), nie zaleca się suplementacji jodem w grupach innych aniżeli kobiety w ciąży czy kobiety karmiące – oczywiście tu stosujemy niewielkie dawki jodu, znacznie mniejsze od tych, o których mówimy w przypadku incydentów nuklearnych – podał.

Co ważne, nieuzasadniona suplementacja jodu może skutkować zaburzeniami hormonalnymi.

Czy można zastąpić "rządowy" preparat jodku potasu innym, tudzież czy można zastosować płyn Lugola?

Wbrew temu co pieją różni siewcy teorii spiskowych, preparat, który ma być dystrybuowany w razie zagrożenia, jest preparatem bezpiecznym, a nade wszystko wygodnym. Nie zawiera grafenu, szczepionki na COVID-19, czipów kontrolujących nasze umysły, lokalizatorów czy jakichkolwiek trucizn – to zwykły jodek potasu (KI) z substancjami pomocniczymi – przypomniał.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum