Keratoprotezy - sztuczne rogówki uratowały wzrok niewidzącemu po wypadku

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP20 czerwca 2021 12:30

Keratoprotezy, czyli sztuczne rogówki, uratowały wzrok osoby poparzonej żrącym płynem. Operację wykonał zespół lekarzy z Zabrza pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały.

Po operacji pacjent widzi bardzo dobrze, zarówno na odległość jak i podczas czytania. Fot. Shutterstock
  • Lekarze z Zabrza przeprowadzili zabieg wszczepienia sztucznych rogówek, tzw. keratoprotez
  • Pacjent stracił wzrok w wyniku wypadku - poparzenia żrącym płynem. Teraz widzi dobrze z bliska i na odległość
  • Zabieg od 2019 r. jest refundowany, chociaż polscy lekarze wykonują go od 2011 roku

Kilka dni temu zespół pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały - kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu - wykonał w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach zabieg wszczepienia sztucznej rogówki oraz usunięcia zaćmy w lewym oku. W prawym oku keratoprotezę wszczepiono mężczyźnie przed kilkoma laty w Czechach, w Polsce wówczas ta procedura nie była refundowana.

- Obecnie pan Adam widzi bardzo dobrze, zarówno na odległość jak i podczas czytania - informuje prof. Wylęgała.

60 osób z podobnym problemem też czeka na operację

To pierwszy pacjent w Polsce z keratoprotezami typu Boston wszczepionymi obuocznie. W Polsce zabiegi te wykonują obecnie tylko specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - informuje uczelnia. Obecnie na operację czeka 60 osób.

- Od połowy 2019 roku procedura ta jest w pełni refundowana przez NFZ, ale pierwsze zabiegi przeprowadziliśmy już w 2011 roku. Wówczas dostaliśmy sztuczne rogówki w formie darowizny ze Stanów Zjednoczonych - powiedział dr hab. Dariusz Dobrowolski z Katedry i Oddziału Klinicznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

Wylęgała: pacjenci wychodzą ze świata ciemności

Keratoprotezy stosuje się u pacjentów po oparzeniach, z obuoczną ślepotą, a także we wrodzonych wadach rogówki lub gdy kilka kolejnych klasycznych zabiegów nie przynosi rezultatu. Niewidzący odzyskują wzrok, mogą normalnie żyć i funkcjonować. Podczas operacji keratoproteza, wykonana z tworzywa o odpowiednich właściwościach optycznych, jest umieszczana w tkance rogówkowej.

- To niezmiernie satysfakcjonujący zabieg. Szczęście pacjentów, którzy wychodzą ze świata ciemności, to niesamowite przeżycie także dla nas - podkreśla prof. Wylęgała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum