Kędzierzyn-Koźle: testy na obecność koronawirusa szpital wykona na miejscu

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2020 14:00

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przygotowuje się do wykonywania testów w kierunku koronawirusa. Uruchamiane tu laboratorium będzie drugim w regionie. Mogło powstać dzięki Grupie Azoty, która przekazała na ten cel 750 tys. zł.

Laboratorium będzie mogło badać ok. 100 próbek na dobę Fot. Shutterstock

W woj. opolskim badania w kierunku koronawirusa prowadzi obecnie jedynie Laboratorium Badań Klinicznych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. Tymczasem, zdaniem ekspertów, należy testować jak najwięcej, aby wykryć i odizolować od społeczeństwa osoby zakażone bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Takie działanie pozwala na skuteczniejszą walkę z pandemią - informuje Nowa Trybuna Opolska.

Laboratorium w Opolu wykonało do 31 marca 871 testów. Około 10 proc. tych badań potwierdza obecność koronawirusa i tym samym jest podstawą do leczenia w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu albo skierowania do przymusowej, domowej kwarantanny.

Jak informuje Adam Lecibil, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, już niedługo szpital będzie miał swoje laboratorium. Dzięki niemu testy będzie można wykonywać na miejscu, nawet 100 na dobę, bez konieczności wysyłania materiału do Opola czy Wrocławia. Pierwsze testy laboratorium wykona na początku maja.

Więcej: nto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum