Kędzierzyn-Koźle: przegrali konkurs na ratownictwo medyczne, ale odwołali się do Centrali NFZ

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2011 14:30

Przegrany przez SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu konkurs na ratownictwo medyczne pociągnął za sobą zwolnienia pracowników. Pracę straciło około 30 osób. Dyrekcja szpitala odwołała się od wyników konkursu do Centrali NFZ.

Kędzierzyn-Koźle: przegrali konkurs na ratownictwo medyczne, ale odwołali się do Centrali NFZ
Jeśli Cnetrala Funduszu nie uwzgledni odwołania, placówka zapowiada wejście na drogę sądową.

Konkurs NFZ na ratownictwo medyczne w rejonie operacyjnym Kędzierzyn-Koźle wygrał NZOZ Falck. Usługi te świadczyć ma od 1 lipca do połowy 2014 r. Kędzierzyński szpital odwołał się od wyników konkursu.

Jak wyjaśniał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Dariusz Szymański, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, w planie działania systemu państwowego ratownictwa medycznego dla województwa opolskiego przygotowanym przez wojewodę założono trzy lokalizacje karetek na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i takie były warunki konkursu.

Według niego, Falck wykazał tylko dwie lokalizacje, co uniemożliwia zapewnienie dotarcia ambulansu do chorego w odpowiednim czasie. Kędzierzyńska lecznica w odwołaniu do NFZ zaznaczyła też, że NZOZ Falck nie spełnia wymogów prawno-budowlanych w lokalu w Cerekwi oraz może mieć kłopoty z obsadzeniem zespołów wyjazdowych specjalistycznych tylko personelem lekarskim o specjalizacji ratownictwo medyczne we wszystkich obsługiwanych rejonach operacyjnych.

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ nie podzielił tych wątpliwości. Dyrekcja SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu złożyła więc odwołanie do Centrali NFZ.

- Mamy nadzieję, że zostanie rozpatrzone pozytywnie. Naszym zdaniem są ku temu podstawy prawne. Jeśli nie, złożymy sprawę do sądu. Tymczasem musieliśmy zwolnić ok. 30 osób: 22 pracowników personelu średniego i 7 lekarzy - mówi dyrektor Szymański.

Liczy też na to, że szpital nie będzie musiał zwracać unijnych dotacji na zakup karetek. Zapewnia, że zostaną one wykorzystane do transportu pacjentów, a szpital nie zamierza rezygnować z walki o kontrakt na ratownictwo medyczne.

Konkursy NFZ w zakresie ratownictwa medycznego w województwie opolskim wygrali: w rejonie krapkowicko-strzeleckim - Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich; w powiecie opolskim i mieście Opole - Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego; w rejonie głubczyckim - Samodzielny Publiczny ZOZ w Głubczycach; w rejonie nysko-prudnickim - Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie.

W pozostałych rejonach - olesko-kluczborskim, brzesko-namysłowskim oraz kędzierzyńsko-kozielskim - zwyciężyła oferta NZOZ Falck Medycyna. Publiczni świadczeniodawcy z tych rejonów złożyli odwołania od wyników konkursu do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Zostały one odrzucone. Dyrekcje szpitali odwołały się do prezesa NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum