×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kędzierzyn-Koźle: nowatorski program interwencyjnego leczenia udarów mózgu

Autor: RR/Rynek Zdrowia23 listopada 2015 15:47

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS) oraz szpital w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęły współpracę w zakresie wprowadzenia nowatorskiego programu interwencyjnego leczenia udarów mózgu. Dzięki wykorzystaniu nowatorskich metod kardiologicznych lekarze będą mogli skutecznie pomóc również tym chorym, którzy późno trafiają do specjalistycznego ośrodka.

Kędzierzyn-Koźle: nowatorski program interwencyjnego leczenia udarów mózgu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W większości przypadków udar wywołany jest niedokrwieniem. Dochodzi do niego, gdy skrzep lub blaszka miażdżycowa zatka naczynie doprowadzające krew do mózgu. W przypadku udaru możliwe jest leczenie przyczynowe polegające na dożylnym podaniu leku, który rozpuszcza skrzeplinę blokującą tętnicę w mózgu (tromboliza dotętnicza). Niestety ten sposób leczenia można zastosować zaledwie u kilku procent pacjentów (chodzi o ograniczenie czasowe - lek można podać najpóźniej 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów). Dodatkowo tromboliza może okazać się nieskuteczna.

Szansą dla tych pacjentów na powrót do zdrowia jest zabieg, w trakcie którego lekarz dostanie się do zablokowanego naczynia, mechanicznie udrożni je i poszerzy, tak aby jak najszybciej przywrócić przepływ krwi.

Uruchomienie nowatorskiego programu leczenia udarów możliwe jest dzięki wykorzystaniu istniejących już w Kędzierzynie-Koźlu wszystkich elementów, które są konieczne do jego wdrożenia, czyli szpitalnego oddziału ratunkowego, transportu, oddziału radiologii, kardiologii interwencyjnej oraz neurologii (wszystkie oddziały działają w trybie 24 godzin 7 dni w tygodniu).

Wprowadzenie nowatorskiego programu leczenia zapowiedzieli (w liście intencyjnym) starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Marek Staszewski oraz prezes Zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca prof. Paweł Buszman.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze