Kędzierzyn-Koźle: chirurdzy zoperowali ponadstuletnią pacjentkę

Autor: Nowa Trybuna Opolska, KR/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2011 10:59

Chirurdzy z SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu usunęli metodą laparoskopową pęcherzyk żółciowy u 102-letniej pacjentki.

Kędzierzyn-Koźle: chirurdzy zoperowali ponadstuletnią pacjentkę
U pacjentki, która trafiła do szpitala z ostrym bólem brzucha lekarze zdiagnozowali kamienie w pęcherzyku żółciowym. Zdecydowali, że należy go usunąć. Dla chirurgów z kozielskiego operacja kobiety była niemałym wyzwaniem, gdyż medycyna nie ma doświadczenia w przeprowadzaniu operacji u tak sędziwych ludzi – podaje Trybuna Opolska.

Chirurg dr Janusz Pichurski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej dla województwa opolskiego wskazuje, że taka operacja to znak czasów.

– Polskie społeczeństwo starzeje się i będzie coraz więcej operacji u pacjentów po 80., 90. czy nawet setnym roku życia. I to nie tylko w stanach ostrych, jak w przypadku kozielskiego szpitala, ale i innych, w tym endoprotezoplastyki, która poprawia znacznie komfort życia pacjentów w tym wieku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Pichurski.

Jak podkreśla, sprzyjają temu rozwój chirurgii małoinwazyjnej i nowoczesne podejście do rehabilitacji, które polega na szybkim uruchamianiu pacjenta.

– Chirurgia małoinwazyjna to duże dobrodziejstwo, również dla pacjentów w bardzo podeszłym wieku. Jeśli tylko pacjent nie ma obciążeń kardiologicznych i innych dolegliwości, które uniemożliwiałby przeprowadzenie operacji, nie ma kogoś takiego jak „za stary” pacjent – zaznacza chirurg.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum