Każdy powinien umieć rozpoznać objawy udaru mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2013 18:20

Opadnięcie kącika ust, osłabienie kończyn, zaburzenia mowy lub widzenia - to pierwsze objawy udaru mózgu, które - zdaniem neurologów - każdy powinien umieć rozpoznać i jak najszybciej wezwać pomoc.

Każdy powinien umieć rozpoznać objawy udaru mózgu
Udar mózgu jest główną przyczyną trwałej niepełnosprawności osób dorosłych oraz drugą co do częstości przyczyną zgonów na świecie. W Polsce rocznie odnotowuje się 75-80 tys. nowych zachorowań. Kluczowa dla dalszych rokowań, w tym sprawności chorego, jest szybkość udzielonej pomocy lekarskiej.

Aby zwiększyć świadomość na temat udaru, Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Napłynęło blisko 70 prac z różnych części Polski. W piątek (29 listopada) wręczono nagrody laureatom.

- W młodym wieku udar występuje bardzo rzadko, to choroby ludzi w wieku powyżej 65 lat. Chcieliśmy jednak podnieść świadomość społeczną. Dziecko przebywa obok osoby dorosłej, może być tak, że ktoś bliski - rodzic, dziadek - będzie miał takie objawy i trzeba będzie podjąć działania. Czas jest bezcenny, bo dostęp do nowoczesnych leków jest w stanie blisko połowę ludzi uwolnić od inwalidztwa, które wymagałoby opieki osób trzecich. Tak jak edukujemy dzieci, co robić na wypadek pożaru, tak powinny wiedzieć, co robić w razie tego rodzaju dolegliwości. Każdy powinien to wiedzieć - powiedziała neurolog dr Anetta Lasek-Bal z GCM.

Zwyciężczynią konkursu została 16-letnia Aleksandra Nowak, uczennica Liceum im. A. Mickiewicza w Katowicach. Narysowała głowę z widocznym mózgiem i łatwymi do zapamiętania informacjami, np. "Uśmiechnij się - udar nie pozawala się uśmiechnąć", "Unieś ramiona - unoszenie ramion jest utrudnione".

- Skupiłam się na tym, żeby ta praca przekazywała jakąś wiedzę - powiedziała PAP. Jej siostra bliźniaczka, Alicja, zajęła II miejsce. W swojej pracy pokazała, co prowadzi do udaru - miażdżyca, nadciśnienie, używki, nadwaga. Siostry przyznały, że przygotowując się do konkursu dużo dowiedziały się o udarze i potrafiłyby teraz prawidłowo się zachować, gdyby w ich obecności ktoś zdradzał pierwsze objawy.

- Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania. Odbieraliśmy nawet telefony z podziękowaniami, a przecież temat nie był łatwy. Nauczyciele podeszli do tematu bardzo poważnie - organizowano lekcje tematyczne, pogadanki, nieraz cała klasa opracowywała koncepcję pracy na konkurs. Myślę, że dzieci dużo się dowiedziały - podkreśliła Anna Jarząb z działu promocji szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum