Każdego dnia w Polsce co najmniej trzy osoby dowiadują się, że są zakażone HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2019 17:58

Każdego dnia w Polsce co najmniej trzy osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. W piątek rozpoczął się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS.

Każdego dnia w Polsce co najmniej trzy osoby dowiadują się, że są zakażone HIV
Warto, aby test w kierunku HIV zrobiła każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie Fot. Archiwum

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju tysiąc.

Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r., wykryto 24,303 tys. zakażeń HIV. AIDS zdiagnozowano u 3692 osób i zanotowano 1418 zgonów.

Codziennie w Polsce średnio trzy osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych. Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co dziesiąty dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich.

Specjaliści podkreślają, że nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem, nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe.

W 30 punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, agendę ministra zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista znajduje się na stronie aids.gov.pl.

- HIV może dotyczyć każdego, niezależnie od płci, wieku, orientacji czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie wykonuje testu. Warto, aby zrobiła go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci punktów konsultacyjno-diagnostycznych można wykonać to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży - podkreśliła dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska.

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania związane z HIV czy z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, może zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu zaufania HIV/AIDS: 800-888-448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo.

Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum