Katowice: zmarł czteromiesięczny chłopczyk zakażony koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2020 15:39

W szpitalu w Katowicach zmarł czteromiesięczny chłopczyk zakażony koronawirusem - podała we wtorek (3 listopada) Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach (WSSE). To prawdopodobnie najmłodsza ofiara SARS-CoV-2 w Polsce.

Katowice: zmarł czteromiesięczny chłopczyk zakażony koronawirusem
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

"W szpitalu w Katowicach zmarł 4-miesięczny chłopczyk z powiatu cieszyńskiego" - przekazała WSSE we wtorkowym raporcie na temat epidemii w regionie.

- Zmarły chłopczyk miał choroby współistniejące - powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, nie podając szczegółów. Według nieoficjalnych informacji, niemowlę miało wrodzoną wadę serca.

- Chłopczyk zmarł w niedzielę po południu. W naszym szpitalu był od około 10 dni, trafił do nas już w stanie bardzo ciężkim, na OIOM - powiedział rzecznik Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

W woj. śląskim minionej doby potwierdzono 2407 nowych zakażeń, we wtorek poinformowano o 31 kolejnych zgonach. Poza czteromiesięcznym dzieckiem są to głównie osoby w starszym wieku - miały od 60 do 94 lat.

Do niedawna woj. śląskie było regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem; od tygodnia region jest pod tym względem na drugim miejscu, po Mazowszu. We wtorek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła w woj. śląskim 53 tys. 16. W regionie zmarły w sumie 974 osoby chorujące na COVID-19.

Wyzdrowiało ok. 55,2 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (29 tys. 257 osób) - we wtorek w regionie przybyło 734 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 637,9 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie niespełna 10,2 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest prawie 61,2 tys. mieszkańców regionu.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w poniedziałek w regionie zajęte było 1750 spośród 2078 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęty były 152 na 199 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie we wtorek będą dostępne dzień później.

Krzysztof Konopka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum