Katowice: zaprezentują nowoczesne metody regenerowania chrząstki stawowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2011 20:09

Najnowsze metody biologicznej regeneracji chrząstki stawowej po raz pierwszy w Polsce będą "na żywo" prezentowane podczas międzynarodowej konferencji, która 24 marca rozpoczyna się w Katowicach.

Katowice: zaprezentują nowoczesne metody regenerowania chrząstki stawowej

- Pokażemy przebieg dwóch zabiegów regeneracji chrząstki stawu kolanowego, jakie w tym samym czasie będą przeprowadzane na bloku operacyjnym Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich - mówi prof. Jerzy Widuchowski, ordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego Szpitala, główny organizator konferencji.

Jak tłumaczy prof. Jerzy Widuchowski zwyrodnieniu stawu można zapobiec, jeśli w porę zastosuje się jedną z metod polegających na wyhodowaniu w laboratorium zniszczonego fragmentu chrząstki stawu kolanowego, biodrowego lub skokowego. Ze zdrowego stawu metodą małoinwazyjną, przy użyciu artroskopii, pobiera się drobny kawałek chrząstki. W laboratorium pozyskuje się z niego chondrocyty, komórki, z których głównie zbudowane są chrząstki. Potem namnaża się je na pożywce i przenosi na odpowiednie podłoże.

- Po 3 tygodniach wyhodowaną tkankę można wszczepić w miejsce uszkodzenia stawu - wyjaśnia prof. Wieduchowski. Według niego tego rodzaju techniki pozwalają uchronić wiele osób młodych przed niepełnosprawnością lub koniecznością wszczepienia sztucznego stawu, czyli endoprotezy.

Do regeneracji chrząstki stawowej od niedawna wykorzystuje się również komórki pobrane ze szpiku kostnego. Podczas jednego zabiegu (artroskopii) pobierany jest szpik z talerza biodrowego i specjalnym separatorem wydzielane są z niego tzw. komórki macierzyste (z których mogą powstać wszystkie rodzaje tkanek). Potem wszczepia się je w miejscu ubytku pozostawia pod przykryciem membrany kolagenowej. Po kilku tygodniach powstaje z nich nowy fragment chrząstki stawowej.

- Użycie komórek macierzystych ma tę zaletę, że nie wymaga pobrania próbki tkanki ze zdrowego stawu - tłumaczy  prof. Jerzy Widuchowski. Wybór metody zależy jednak od rozmiarów uszkodzenia. Wyhodowanie chondrocytów w laboratorium umożliwia odtworzenie do 10 cm kw. chrząstki.

Obie metody nie pozwalają jeszcze na odtworzenie całego zniszczonego stawu. - Dlatego na razie można je stosować jedynie u ludzi młodych, u których większe są możliwości regeneracji tkanki. Niestety, nie potrafimy jeszcze pomóc osobom starszym ze zwyrodnieniem całych stawów. Dla nich jedyną opcją jest wciąż endoproteza - mówi prof. Jerzy Widuchowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum