Katowice: zalecenia w sprawie grypy przesłane do parafii

Autor: KAI/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2009 11:38

Kuria Metropolitalna w Katowicach rozesłała do podległych parafii pismo Głównego Inspektora Sanitarnego o sposobach ochrony przed grypą.

Zawarte w wytycznych GIS informacje księża mogą wykorzystać w celu zapoznania wiernych z zachowaniami pozwalającymi na uniknięcie zakażenia wirusem grypy oraz z prawidłowym postępowaniem na wypadek wystąpienia jej objawów.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe, takie jak: astma i inne choroby układu oddechowego, cukrzyca, choroby układu krążenia, ponieważ są szczególnie narażone na groźne powikłania.

Najlepszym sposobem ochrony przed grypą jest stosowanie podstawowych zasad higieny: używanie jednorazowych chusteczek do zasłonięcia ust i nosa w czasie kaszlu i kataru, częste mycie rąk mydłem i gorącą wodą, albo odkażającym żelem po uprzednim ich namydleniu od nadgarstków przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po pobycie w dużych skupiskach ludzi. Trzeba też zachęcać dzieci do mycia rąk przez co najmniej 20 sekund.

Zgodnie ze wskazaniami GIS należy dbać o swoją formę fizyczną, unikać używek takich jak alkohol i papierosy, możliwie często przebywać na świeżym powietrzu, stosować dietę bogatą w owoce i warzywa.

W przypadku pojawiania się objawów grypy takich jak podwyższona temperatura, ból głowy, katar lub kaszel, bóle mięśni, bóle gardła, nudności, wymioty lub biegunka, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum