Katowice: wielki szpital dziecięcy wraca do normalnego funkcjonowania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2020 12:40

Jeden z największych szpitali pediatrycznych w kraju - Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) - wraca do normalnego funkcjonowania po okresie obostrzeń związanych z epidemią - podała w czwartek (21 maja) placówka.

Na 18 oddziałów szpitalnych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w czasie pandemii zawieszone zostało jedynie funkcjonowanie Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej. Fot. GCZD

Przez ostatnie tygodnie szpitalne oddziały w GCZD na tyle, na ile było to możliwe, pracowały normalnie - przyjmowały pacjentów na hospitalizacje, wykonywały zabiegi i operacje, również te planowe, których odłożenie odbiłoby się negatywnie na zdrowiu pacjenta. Na pełnych obrotach pracował cały czas Oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii, notując 100-procentowe obłożenie.

Na 18 oddziałów szpitalnych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w czasie pandemii zawieszone zostało jedynie funkcjonowanie Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej. Wynikało to przede wszystkim z obostrzeń, jakie nałożono na fizjoterapię. Po ich rozluźnieniu oddział od zeszłego tygodnia stopniowo przyjmuje małych pacjentów.

W czasie pandemii znacząca większość poradni przyszpitalnych w GCZD - 20 z 26 - nie zawiesiła działalności, dzięki czemu pacjenci cały czas mogli korzystać z konsultacji lekarskich. Obecnie już 24 poradnie konsultują dzieci.

W ostatnich 2 miesiącach liczba hospitalizowanych dzieci była niższa niż w innych okresach. Wielu rodziców, zgodnie z rekomendacją "zostań w domu", odwołała hospitalizację czy wizyty w poradniach. Dotyczyło to pacjentów, u których przełożenie wizyty w poradni czy szpitalu nie wpływało negatywnie na stan zdrowia. Przez ostatnie miesiące bez zmian funkcjonowały w GCZD programy lekowe. Pacjenci cały czas mogli korzystać również z konsultacji dietetycznych, psychologicznych itp.

Nadal obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin w szpitalu, w tym również zakaz wizyt przedstawicieli handlowych i dostawców. W czasie pandemii nie ma możliwości wnoszenia mleka matki czy paczek na oddziały przez osoby z zewnątrz, przesyłki czy pojemniki z mlekiem na oddziały dostarczają w bezpieczny sposób pracownicy szpitala. Wejście do szpitala jest możliwe tylko w związku hospitalizacją czy na umówioną wczesnej wizytę w poradni. W obu przypadkach obowiązują jednak procedury pomiaru temperatury, wywiad epidemiologiczny i ściśle określone trasy poruszania się po szpitalu.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum