Katowice: w szpitalu im. Mielęckiego przeprowadza się coraz więcej przeszczepów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2017 12:29

W Szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach wykonano w zeszłym roku 426 przeszczepów. To o 8 proc. więcej niż w 2015 roku i ponad 14 proc. więcej niż w roku 2014.

Katowice: w szpitalu im. Mielęckiego przeprowadza się coraz więcej przeszczepów
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach pochwalił się rosnącą liczbą przeszczepów. Fot. archiwum

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach pochwalił się rosnącą liczbą przeszczepów z okazji przypadającego 26 stycznia - Dnia Transplantacji. Jest jednym z największych w kraju ośrodków transplantologicznych. W 2016 roku wykonano tam łącznie 428 przeszczepy narządów i szpiku, co oznacza wzrost o ponad 8 proc. w stosunku do roku 2015 (396 przeszczepy) i o ponad 14 proc. w porównaniu do roku 2014 (374 przeszczepy).

Jak mówi dr hab. Robert Król, który szefuje Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w katowickim szpitalu, najbardziej cieszy przekroczenie liczby 40 przeszczepów wątroby. Bardzo dobrym wynikiem jest też 109 przeszczepów nerek. Podobny poziom udaje się klinice utrzymać od kilku lat choć w kraju liczba przeszczepów nerek spada.

Ogólna liczba przeszczepów w Polsce w zeszłym roku wyniosła 1469. Rok wcześniej udały się 1432 transplantacje.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum