Katowice: w szpitalu MSWiA badania pod kątem czerniaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2019 08:09

Dzień Otwarty pod hasłem "Czerniak. Badaj znamiona” odbędzie się w sobotę (25 maja) w SP ZOZ-ie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach, który jest gospodarzem akcji organizowanej przez śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Katowice: w szpitalu MSWiA badania pod kątem czerniaka
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach pełniący obowiązki dyrektora oddziału Piotr Nowak, to element profilaktyki, która jest szczególnie istotna w przypadku tego groźnego nowotworu.

Dzień Otwarty potrwa od godz. 9.00 do 14.00, ale jak zapewnił lekarz naczelny Szpitala MSWiA w Katowicach dr Paweł Mieszczański, żaden pacjent nie odejdzie z kwitkiem. - Badanie nie jest skomplikowane i może się odbyć ambulatoryjnie, a trzeba pamiętać, że wcześnie wykryty czerniak daje 100-procentową możliwość wyleczenia - podkreślił.

- W Polsce choruje średnio 4-5 osób na 100 tys. Wraz ze wzrostem wyjazdów w ciepłe kraje i większej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, związane ze słońcem, ta statystyka się zmienia i występowalność rośnie - wskazał Paweł Mieszczański.

Czerniak to nowotwór złośliwy występujący u 5 proc. białej populacji dotkniętej chorobami nowotworowymi skóry. Najczęściej jest diagnozowany na nogach oraz plecach i karku, ale może pojawić się też w każdym innym miejscu. - Są lokalizacje mniej częste, ale bardzo groźne, bo trudne do wczesnego wykrycia - to oko, owłosiona skóra głowy, okolice odbytu, paznokcie - wyliczał specjalista.

W sobotę każdy pacjent przejdzie badanie dermatoskopem, może też liczyć na konsultację lekarską. Dzień Otwarty będzie też okazją do pomiaru wagi ciała, pomiaru ciśnienia, a także otrzymania Europejskiej Katy Ubezpieczenia Zdrowotnego - w tym celu należy mieć ze sobą dowód osobisty.

Anna Gumułka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum