Katowice: unikalna rehabilitacja dla osób po urazach twarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2019 08:25

Lekarze dentyści, fizjoterapeuci, fizykoterapeuci, dietetyk, psycholog, logopeda - tacy specjaliści co sobotę w Katowicach rehabilitują osoby po urazach lub chorobach w rejonie głowy i szyi. W program pomocy włączyli się jako wolontariusze.

Z usług zespołu rehabilitacyjnego skorzystało do tej pory blisko 300 osób. Obecnie pod jego stałą opieką jest ponad 70 pacjentów. Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Z unikalnego programu rehabilitacji, prowadzonego w Szpitalu im. A. Mielęckiego przy ul. Francuskiej w Katowicach, skorzystało już blisko 300 osób po zabiegach onkologicznych lub ciężkich urazach twarzy.

Na oddziale chirurgii twarzowo-szczękowej katowickiego szpitala każdego roku leczy się około 800 pacjentów. Są to m.in. osoby po urazach części twarzowej czaszki, nowotworach głowy i szyi, z wadami rozwojowymi. Przechodzą skomplikowane zabiegi operacyjne, po których niejednokrotnie zmagają z bólem, obrzękami, przykurczami, czy niepełną funkcjonalnością nerwów ruchowych.

Inicjatorką programu rehabilitacji dla takich pacjentów jest prof. Iwona Niedzielska, kierująca Oddziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach.

- Uznałam, że skoro oczywista jest potrzeba rehabilitacji pacjentów ortopedycznych czy neurologicznych, to równie bezdyskusyjna powinna być możliwość skorzystania z fizjoterapii i fizykoterapii przez pacjentów po ciężkich urazach czaszki czy nowotworach głowy i szyi - wyjaśniła.

Prof. Niedzielska pozyskała do współpracy kilkudziesięciu wolontariuszy - lekarzy dentystów, fizjoterapeutów, fizykoterapeutów i studentów medycyny; z czasem do zespołu dołączył dietetyk, logopeda i psycholog.

Z usług zespołu rehabilitacyjnego skorzystało do tej pory blisko 300 osób. Obecnie pod jego stałą opieką jest ponad 70 pacjentów. Przez cały okres funkcjonowania programu udzielono ok. 2500 konsultacji.

- Podczas terapeutycznych sesji wykorzystujemy bardzo różne metody fizjo- i fizykoterapii - powiedział koordynator programu, lekarz dentysta Mateusz Rogulski.

- To m. in. laser biostymulacyjny oraz lampy Bioptron, które zmniejszają ból i przyśpieszają gojenie. Do ćwiczenia mięśni gałki ocznej wykorzystujemy piłki Marsdona. Kolejną metodą jest karboksyterapia, która polega na ostrzykiwaniu starych blizn i bliznowców dwutlenkiem węgla. Stosujemy też wirówki do pozyskiwania z krwi chorego osocza bogatopłytkowego, które później wykorzystujemy do ostrzykiwania starych blizn czy stawów skroniowo-żuchwowych. Korzystamy również z terapii podciśnieniowej oraz kinesiotypingu - wyliczał.

Ważną metodą rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi jest terapia manualna.

- Stosujemy osteopatię, terapię powięziową, drenaż limfatyczny oraz igłoterapię, która pozwala wrócić do pełnego zdrowia najcięższym chorym. Stawiamy na nogi bez chirurgii pacjentów z neuralgiami, u których jedyną alternatywą był zabieg wewnątrzczaszkowy lub obwodowe wyrwanie nerwu. Dzięki naszej rehabilitacji ci pacjenci funkcjonują bez bólu, wolni od leków i działań zabiegowych - podkreśla prof. Iwona Niedzielska.

Potwierdza to pani Emilia, która po wypadku na nartach doznała ciężkiego porażenie nerwów twarzy. Pacjentka od kilku miesięcy uczestniczy w zabiegach rehabilitacyjnych.

- To niezastąpiona pomoc, jestem zachwycona. Dzięki rehabilitacji wróciłam do swojego wyglądu i normalnego życia - powiedziała.

Znaczna poprawa wystąpiła też u pani Marii, która cierpiała na nowotwór policzka: - Początkowo nie mogłam otwierać ust, spożywałam tylko płynne pokarmy. Teraz potrafię już bez problemu zjeść bułkę, wyglądam też znacznie lepiej - mówi.

Prof. Iwona Niedzielska podkreśla, że prowadzony w Szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach szyi i twarzy jest unikalny.

- Kilka lat pracy pozwoliło nam wypracować skuteczne algorytmy działania. Dziś nikt z nas nie ma wątpliwości, jaką metodę zastosować i kiedy. Dzięki fizjo- i fizykoterapii wdrażanej już w okresie okołooperacyjnym pacjent wraca błyskawicznie do pełnej sprawności, szybciej opuszcza szpital, szybciej wraca do pracy - wskazała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum