Katowice: trwa III Międzynarodowe Forum Chirurgii Okulistycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2013 18:58

Jaskrę, zaćmę, a nawet dotykającą wszystkich w pewnym wieku starczowzroczność okuliści potrafią leczyć operacyjnie. O najnowszych metodach leczenia dyskutuje od piątku (12 kwietnia) w Katowicach 400 specjalistów z tej dziedziny z Polski i całego świata.

Katowice: trwa III Międzynarodowe Forum Chirurgii Okulistycznej

Rozpoczęło się tam III Międzynarodowe Forum Chirurgii Okulistycznej, które potrwa do soboty. Tematami przewodnimi są chirurgia zaćmy, jaskry oraz chirurgia dziecięca.

- Coraz bardziej rozwijają się możliwości leczenia schorzeń wcześniej w ogóle nie leczonych, np. schorzeń genetycznie uwarunkowanych - powiedział w piątek dziennikarzom dyrektor Szpitala Okulistycznego w Warszawie prof. Jerzy Szaflik.

Dodał: - W Polsce dysponujemy - i to jest wielki sukces - wszelką możliwością leczenia. Jeżeli jest jakiś problem, to nie techniki czy nauki, ale pieniędzy. To jest problem, który stoi przed całą medycyną, a przed okulistyką w szczególności.

Jak podkreśliła przewodnicząca komitetu naukowego i organizacyjnego Forum, a zarazem konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Wanda Romaniuk, głównym tematem obrad są sprawy chirurgii oka.

- Zmieniają się technologie, metody operacyjne, coraz lepsze są wyniki operacji, a wszystko to z korzyścią dla pacjenta. Najlepszym narzędziem pozostają mimo to ręce chirurga - zaznaczyła.

Podczas Forum prezentowano m.in. nowoczesną, małoinwazyjną metodę leczenia jaskry - kanaloplastykę, która polega na udrażnianiu drogi odpływu cieczy wodnistej, aby w oku nie było wysokiego ciśnienia.

Choć prowadzące nawet do utraty wzroku zaćma i jaskra kojarzą się raczej z chorobami późniejszego wieku, to bywają też wrodzone - obie zdarzają się raz na 10 tys. urodzeń. Jednym z częstych powodów kontaktu dziecka z okulistą są też urazy.

Jak poinformowała prof. Maria Formińska-Kapuścik z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, urazy u dzieci cechuje sezonowość - zimą to nieraz efekt uderzeń kulką śnieżną, kijem od hokeja, a w okolicach Sylwestra - wystrzałów korków od szampana i petard, latem zaś np. piłką tenisową. Wiele tych urazów również leczy się chirurgicznie.

Forum w Katowicach potrwa do soboty (13 kwietnia).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum