Katowice: tak leczą biologicznie uszkodzenie kolana

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2011 15:32

W Katowicach trwa konferencja naukowa lekarzy ortopedów "Współczesne Metody Leczenia Biologicznego Uszkodzeń Chrząstki Stawowej". Prezentowana jest nowatorska metoda zastosowania gotowego implantu chrzęstno-kostnego w operacji stawu kolanowego, którą opanowali ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Katowice: tak leczą biologicznie uszkodzenie kolana

Spotkanie ma charakter międzynarodowy, a ceniona w kraju śląska „urazówka” jest jego organizatorem. W ciągu dwóch dni zgromadzi ono około 250-300 osób zainteresowanych problematyką nowoczesnego, biologicznego leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej, w tym około 30 gości z Europy Wschodniej. Zaproszenie na konferencję przyjęli także członkowie Międzynarodowego Towarzystwa Leczenia Uszkodzeń Chrząstki (ICRS).

Ośrodek w Piekarach Śląskim jest wiodącym w ortopedii, a szczególnie w chirurgii kolana. Od pięciu lat zespół specjalistów z tego szpitala zajmuje się rozwijaniem leczenia biologicznego w ortpedii, szczególnie w zakresie naprawy uszkodzonej chrząstki stawowej.

– Ze względu na duże zainteresowanie tą problematyką, postanowiliśmy się podzielić swoim doświadczeniem zarówno z kolegami z kraju jak i z zagranicy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Wojciech Widuchowski, jeden ze współorganizatorów konferencji.

Wśród wykładowców konferencji są prof. Mattias Steinwachs ze Szwajcarii, dr Elizaveta Kon z Instytutu Rizzoli we Włoszech, prof. Mislav Jelic z Chorwacji. W międzynarodowym gronie uczestników tego wydarzenia znaleźli się także lekarze z Włoch, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele zagranicznych firm.

W czasie konferencji, obok cyklu wykładów, przeprowadzone zostaną dwa zabiegi regeneracji chrząstki stawu kolanowego. Zabiegi będą przeprowadzane w szpitalu w Piekarach, z bezpośrednią transmisją do katowickiego hotelu Angelo, gdzie odbywa się konferencja. Wykorzystywane do tego celu zostaną szybkie łącza internetowe.

– Dla ortopedy ważne jest zobaczenie "na żywo" jak się dokonuje takiego zabiegu. Podczas transmisji obrazu w czasie rzeczywistym istotna jest możliwość zadawania operatorom pytań z sali poza szpitalem. Oczywiście takie zabiegi mogą wiązać się też nieprzewidzianymi sytuacjami, ale tym bardziej są ciekawe dla obserwatorów – przekazuje dr Widuchowski.

Nowatorska metoda prezentowana podczas konferencji – zastosowanie gotowego implantu chrzęstno-kostnego, jest metodą stosunkowo nową. W Europie stosowana jest rzadko, od trzech lat i to jedynie w zaledwie w kilku krajach. Dotychczasowe wyniki są bardzo zachęcające.

Ubytek chrząstki jest pokrywany implantem, co niesie za sobą również obniżenie dolegliwości pacjenta związanych z tym uszkodzeniem. Nowa metoda, niestety, nie jest tania. Wyhodowanie biologicznego materiału – implantu, to koszt 6-8 tysięcy złotych. W sumie wydatki na całe leczenie mogą wynieść od 15 do 20 tysięcy złotych.

– Ze względu na koszty nawet w Europie nowa metoda nie jest stosowana powszechnie. Dzięki pewnym możliwościom menedżerskim naszej dyrekcji, dzięki temu, że jesteśmy ośrodkiem referencyjnym udaje nam się wprowadzać nowe technologie. Nie jest to jednak proste, bo NFZ nie jest przygotowany na refundację nowych metod. I nie dotyczy to tylko ortopedii – zaznacza dr Widuchowski.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum