Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 01-10-2009 12:08

Katowice: tak dentysta zdobywa zaufanie dzieci

W opinii stomatologów, pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna się odbyć, zanim skończy ono roczek, ale nie później niż przed ukończeniem trzeciego roku życia. By nie zrazić malucha do dentystycznego fotela, najlepiej zamówić wizytę adaptacyjną.

Zdaniem Wojciecha Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic z Katowic, odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszego spotkania z dentystą oraz prawidłowy przebieg wizyty mają ogromny wpływ na jego późniejsze nastawienie do leczenia stomatologicznego. Najprostszym sposobem przygotowywania dziecko do wizyty w gabinecie jest higiena jamy ustnej od najmłodszych lat. Rodzice powinni czyścić jamę ustną już niemowlakowi po każdym karmieniu. Gdy dziecko skończy rok, należy je przyzwyczajać do samodzielnego szczotkowania zębów i stopniowo wprowadzać pastę z fluorem. Wizyty kontrolne u dentysty powinny się odbywać regularnie co cztery miesiące.

Do stomatologa powinno się zaprowadzić dziecko nie później niż przed ukończeniem trzeciego roku życia. A pierwszy kontakt ze stomatologiem powinien być krótki i nie odbywać się wtedy, gdy dziecko skarży się na ból zębów, bo wizyta może się im źle kojarzyć.

W wielu gabinetach stomatologicznych można zamówić tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko oswaja się z miejscem - pisze Rżeczpospolita i podaje taki przykład z Katowic.

W wizytach adaptacyjnych uczestniczą dziecko i rodzice. Podczas takich wizyt czytane są bajki, dzieci mogą np. napompować rękawiczki gumowe, rysują gabinet, lekarzy, siebie w fotelu. W poczekalni też słuchają bajek, a niektórzy lekarze włączają je nawet podczas zabiegu. Oprócz tego, dla małych pacjentów, stosuje się przyjemne zapachy w gabinecie, które nie odstraszają i nie kojarzą się z dentystą.

Wojciech Fąferko mówi, katowickie centrum planuje wkrótce otwarcie tzw. przedszkola dla dzieci, gdzie przez 2-3 godziny będą zapoznawać się z lekarzami, bawić się z nimi i poznawać gabinet. Chodzi o zdobycie zaufania małych pacjentów, by w przyszłości nie bali się dentysty.