Katowice: szpital przy Ceglanej ma nowy sprzęt do diagnostyki chorób siatkówki
Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach wzbogaciło się o najnowocześniejszy, pierwszy tego typu w województwie śląskim i jeden z nielicznych w Polsce, aparat Angio-OCT służący do kompleksowego ''prześwietlenia'' siatkówki oka.

Jak informuje szpital, tego typu badania stanowią złoty standard w diagnostyce chorób narządu wzroku m.in. u pacjentów cierpiących z powodu cukrzycy, zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem czy też nadciśnienia tętniczego.
Aparat Angio-OCT daje możliwość przeprowadzenia dwóch specjalistycznych badań jednocześnie: angiografii oraz OCT wysokiej rozdzielczości. Jest to nowa metoda przydatna m.in. do szczegółowego obrazowania struktury krążenia siatkówkowego co ma fundamentalne znaczenie dla procesu widzenia. Umożliwia wykrycie patologii we wczesnych stadiach takich chorób jak jaskra i cukrzyca.
- Zanim jeszcze pacjent zacznie odczuwać jakiekolwiek dolegliwości, znamy już naszego przeciwnika i możemy skuteczniej z nim walczyć. Dzięki temu stajemy się szybsi niż choroba. Samo wykonanie skanu to zaledwie 4 sekundy - wyjaśnia dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka, okulistka z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.
Korzyścią dla pacjenta jest również to, że badanie jest nieinwazyjne, może być bezpiecznie powtarzane nawet wielokrotnie, a krótki czas pomiaru sprzyja jego stosowaniu u dorosłych, którzy słabo współpracującą, a także u dzieci.
Tylko w 2014 r. w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach leczonych z powodu zwyrodnienia plamki żółtej było prawie 1000 pacjentów.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)