Katowice: szpital pediatryczny wprowadził zakaz odwiedzin

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2020 17:33

Zakaz odwiedzin wprowadził w poniedziałek (2 marca) "w związku z ogólną sytuacją epidemiologiczną" jeden z największych szpitali pediatrycznych w Polsce - Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach.

Fot. materiały prasowe

Jak podała placówka, zakaz odwiedzin na wszystkich oddziałach szpitala ma zarówno związek z obecną zwiększoną zachorowalnością na grypę, jak i zagrożeniem koronawirusem - 28 lutego wojewoda śląski nałożył na GCZD obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Zakaz nie dotyczy opiekunów pacjentów hospitalizowanych w GCZD, którzy przebywają z nimi stale w szpitalu, przy czym jednemu pacjentowi może towarzyszyć tylko jeden rodzic. Nie dotyczy też matki lub ojca dziecka leczonego w szpitalu na czas jego karmienia lub kangurowania.

Dyrekcja szpitala zdecydowała też o przełożeniu zaplanowanego na 21 marca 2020 r. Dnia Otwartego Oddziału Położnictwa i Perinatologii. Impreza odbędzie się w późniejszym terminie.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Funkcjonują tam 24 poradnie specjalistyczne oraz 18 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

To kolejny duży szpital w woj. śląskim, którego dyrekcja podjęła taką decyzję. W piątek w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na grypę i schorzenia grypopodobne w województwie śląskim, w tym w Gliwicach, gdzie zanotowano ich najwięcej, oraz wzrostem ryzyka wystąpienia infekcji COVID-19 Dyrekcja Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach wprowadziła całkowity zakaz odwiedzin chorych przebywających w naszej placówce. Zakaz będzie obowiązywał do odwołania.

Anna Gumułka (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum