Katowice: szpital dziecięcy ma system do planowania zabiegów neurochirurgicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2019 20:06

Stację do planowania zabiegów neurochirurgicznych dzięki darczyńcom Fundacji Iskierka otrzymało Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Według fundacji to ostatni potrzebny szpitalowi element systemu pozwalającego na nowoczesne planowanie takich operacji.

Katowice: szpital dziecięcy ma system do planowania zabiegów neurochirurgicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezentację wartego 160 tys. urządzenia zorganizowano w środę (3 lipca) na bloku operacyjnym największej w regionie placówki leczącej dzieci, której oddział neurochirurgii fundacja wspiera od lat. Dotąd m.in. pomagała w remoncie oddziału i kupowała inny potrzebny mu sprzęt.

Cytowany w materiałach Iskierki kierownik kliniki neurochirurgii dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego GCZD w Katowicach prof. Marek Mandera wyjaśnił, że kupiony wraz z zaawansowanym oprogramowaniem do wizualizacji włókien nerwowych sprzęt pozwala na uwidocznienie dróg nerwowych i ich przebiegu względem guza (lub innej zmiany patologicznej), którą należy usunąć chirurgicznie.

- Dzięki temu możemy tak zaplanować drogę dojścia do guza i zakres jego resekcji, aby nie doszło do uszkodzenia istotnych włókien nerwowych i tym samym znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia neurologicznych deficytów po operacji, a jednocześnie uzyskać maksymalizację resekcji guza - wskazał prof. Mandera.

- Jednocześnie możemy nałożyć na siebie obraz kilku badań zawierających i pokazujących poszczególne elementy układu nerwowego (np. guz, naczynia krwionośne, drogi nerwowe czy ośrodki kory, np. ośrodek mowy lub ruchu). Co więcej, obrazy te będziemy widzieć śródoperacyjnie w mikroskopie operacyjnym, nałożone na obraz rzeczywistego pola operacyjnego. W znacznym stopniu zwiększa to precyzję wykonywanej operacji" - dodał neurochirurg.

Prezes Iskierki Jolanta Czernicka-Siwecka wskazała, że doposażenie oddziału w taki sprzęt to odpowiedź na głosy lekarzy i rodziców dzieci operowanych wcześniej przy jego użyciu za granicą. - Zaczęliśmy dociekać, dlaczego nasi podopieczni tu, na Śląsku, nie mogą być operowani przy użyciu takiej technologii. Czy jest to kwestia kompetencji, czy dostępności sprzętu. Po raz kolejny okazało się, że chodzi o sprzęt - zaznaczyła Czernicka-Siwecka.

Wyjaśniła, że inne kluczowe elementy wykorzystywane do planowania i prowadzenia operacji usunięcia guzów mózgu u dzieci trafiły do oddziału już wcześniej, m.in. system do neuronawigacji Stealth Station kupiony przez WOŚP w 2011 r., mikroskop operacyjny kupiony przez szpital ze środków unijnych w tym roku czy zamrażarka do przechowywania fragmentów tkanek guzów pobieranych w trakcie operacji pod kątem badań molekularnych - kupiona przez Iskierkę w ub. roku.

- Ostatnim potrzebnym ogniwem była właśnie stacja do planowania zabiegów z systemem wizualizacji włókien nerwowych. Postanowiliśmy zatem przekonać naszych darczyńców do przekazania środków właśnie na ten cel - dodała prezes Iskierki.

Głównym darczyńcą stała się St Andrews Foundation - na co dzień promująca szkocką kulturę i wspierająca działalność dobroczynną w Polsce. Wsparcie zapewniły też firma Panattoni Europe oraz sieć hoteli Diament. Mieszkańcy regionu dołożyli swój udział podczas takich wydarzeń, jak Silesia Maraton czy Memoriał Kmiecików.

Dzięki współpracy Fundacji z St Andrews Foundation w poprzednich latach udało się m.in. przekazać trzy respiratory na oddziały onkologii dziecięcej w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu oraz sfinansować zakup karetki dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego GCZD.

Istniejąca od 2006 r. Fundacja Iskierka działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową ze śląskich ośrodków onkologicznych. Fundacja m.in. wspiera finansowo projekty badawcze obejmujące hematologię i onkologię dziecięcą, uczestniczy w zakupach sprzętu czy przedsięwzięciach związanych z rehabilitacją.

Mateusz Babak (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze