Katowice: systemem Budde Halo w guzy nowotworowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2009 19:00

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach ma nowoczesny sprzęt do operacji neurochirurgicznych dzieci.

Bezpieczniejsze usuwanie guzów nowotworowych, szczególnie tych głęboko położonych, umożliwia system Budde Halo, o który wzbogaciło się katowickie Centrum. To pierwsze tego typu urządzenie w regionie i jedno z kilku w Polsce.

Sprzęt wart blisko 60 tys. zł został przekazany przez Fundację Iskierka. Aparatura pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo ewentualnych powikłań związanych z operacjami wysokiego ryzyka, do których zalicza się zabieg usunięcia nowotworu mózgu. W takich przypadkach konieczne jest dokładne i delikatne odsunięcie części mózgu, co umożliwia wgląd w miejsce znajdowania się guza. Precyzyjna aparatura zmniejsza niebezpieczeństwo uszkodzenia mózgu podczas zabiegu.

Zbiórka pieniędzy na zakup urządzenia trwała przez rok. Jednym z pomysłów na pozyskanie potrzebnych środków był 24–godzinny maraton, w którym wystartował rektor katowickiej AWF, prof. Zbigniew Waśkiewicz. Przed biegiem darczyńcy deklarowali kwoty, które zapłacą za każdy kilometr przebiegnięty przez niego w ciągu doby. Rektor zdołał pokonać dystans 118 kilometrów, dzięki czemu na konto fundacji trafiło blisko 30 tys. złotych.

Fundacja Iskierka powstała w 2006 roku. Działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową z trzech śląskich ośrodków. Poza Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka są to Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu oraz Centrum Pediatrii i Onkologii im. Hankego w Chorzowie. Jednym z przedsięwzięć fundacji jest istniejąca od trzech lat Dziecięca Orkiestra Onkologiczna, która chorym dzieciom i ich rodzinom służy wsparciem psychologicznym, finansowym oraz społecznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum