Katowice: ruszy pracownia uroterapeutyczna dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2013 16:25

Pracownia uroterapeutyczna dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa zostanie wkrótce uruchomiona w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Będzie realizować indywidualny program nauki samodzielnej toalety w sytuacji stałego korzystania z cewnika.

Katowice: ruszy pracownia uroterapeutyczna dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Pracownia powstaje z inicjatywy Fundacji Spina, działającej na rzecz dzieci rodzących się z przepukliną oponowo-rdzeniową i innymi wadami wrodzonymi. W Polsce co roku rodzi się ich ok. 500. Jest to wada rozwojowa, która powoduje szereg sprzężonych dysfunkcji.

Jak podkreśliła Dominika Glomb z Fundacji, prawie wszystkie osoby z rozszczepem kręgosłupa potrzebują cewnikowania, ale system zdrowotny nie zapewnia tej opieki w wystarczającym stopniu. Cewnikowanie to mechaniczne opróżnianie pęcherza za pomocą wprowadzanego do niego cewnika.

- Nauka cewnikowania oraz higieny układu moczowego nie jest trudna, ale wymaga czasu, którego lekarze nie mają. Higiena układu moczowego jest istotna dla osób z rozszczepem kręgosłupa, gdyż gwarantuje im życie wolne od infekcji. Osoby korzystające z cewnika muszą też uwzględnić ten fakt w swoim planie dnia - podkreśliła Glomb.

Pracownia zostanie uruchomiona 6 września. W ciągu najbliższego roku opieką pracowni zostanie objętych ponad dwudziestu małych pacjentów. Pracownia zorganizowana jest na wzór ośrodka uroterapeutycznego będącego częścią Queen Silvia Hospital w Goeteborgu. Wsparcia merytorycznego ośrodkowi udziela uroterapeutka dr Magdalena VuMinh-Arnell. Zespół prowadzący pracownię - lekarz urologii dziecięcej, pielęgniarka oraz pracownik Fundacji - zostali przeszkoleni w ośrodku uroterapeutycznym w Goeteborgu.

Powstanie pracowni jest częścią większego projektu o nazwie Go Spina, który zakłada kompleksową pomoc dzieciom z rozszczepem kręgosłupa. Jego druga część to zaopatrzenie 15 śląskich dzieci w specjalistyczny sprzęt ortopedyczny.

W przedsięwzięcie zaangażowali się Norweżka Kjerstin Ovrelid Selvig i Islandczyk Orn Olaffson - doświadczeni inżynierowie ortopedyczni specjalizujący się w tworzeniu sprzętu dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa. Ortezy czy siedziska do wózków zaprojektowane są tak, by zapewnić najlepszy efekt motoryczny i komfort. Liczy się też zdanie małego pacjenta - sprzęt będzie w kolorach i z motywami wybranymi przez dzieci.

Powstanie pracowni i zaopatrzenie w sprzęt zostanie zrealizowane dzięki środkom zebranym podczas dorocznego IV Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego, który odbył się w lutym tego roku. Zebrano wówczas ponad 200 tys. zł.

Cały dochód przekazano na rzecz katowickiej Fundacji Spina. Od kilku lat realizuje ona projekty kompleksowo wspomagające chore dzieci, współpracując z międzynarodowymi specjalistami, poznając najnowsze rozwiązania i wdrażając je wśród swoich podopiecznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze