Katowice: rozpoczął się montaż systemu czujników powietrza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2018 15:39

Montaż pierwszej partii czujników powietrza zakończono w Katowicach. We wtorek (11 grudnia) uruchomiono 20 czujników i 20 monitorów, zamontowanych przy żłobkach, szkołach i instytucjach takich jak dom kultury, przychodnie, czy ośrodek sportowy.

Katowice: rozpoczął się montaż systemu czujników powietrza
Katowice: rozpoczął się montaż systemu czujników powietrza. Fot. PTWP

Według zapowiedzi władz miasta, po zakończeniu prac w Katowicach będzie działał największy tego typu system w Polsce, składający się z 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Wartość systemu to ponad 590 tys. zł, ma być gotowy do marca przyszłego roku.

- To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili - czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów - w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych - powiedział we wtorek prezydent Katowic Marcin Krupa.

Katowicki system powstał w ramach europejskiego projektu AWAIR. W jego ramach miasto Katowice, wraz z partnerami z innych miast europejskich, otrzymało dofinansowanie zadania z programu "INTERREG EUROPA CENTRALNA".

- Badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Katowicach będzie odbywać się w czasie rzeczywistym. Zebrane z czujników dane natychmiast trafią do systemu, gdzie będą analizowane, a następnie prezentowane na ekranach multimedialnych oraz na stronie internetowej- wyjaśnił Maciej Borkowski z firmy Evertop, która wykonała i wdrożyła oprogramowanie obsługujące dane pomiarowe.

Katowice to jedno z wielu miast w Polsce, które w okresie zimowym zmagają się z problem smogu.

Anna Gumułka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum