Katowice: ratownicy-kierowcy doskonalą techniki bezpiecznej jazdy

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2010 14:22

Ratownicy-kierowcy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego przejdą pięciodniowe szkolenie technik bezpiecznej jazdy.

A w Katowicach akurat wieje i pada, czyli... dobra pogoda na szkolenie.

Na szkolenie „Bezpieczna jazda”, które rozpoczęło się 17 maja, zgłosiło się 120 ratowników z katowickiego WPR. Chcą sprawdzić i podwyższyć swoje dodatkowe umiejętności za kierownicą.

Kierowcy szkolą się na samochodach o wysokim zawieszeniu, odpowiadających gabarytowo karetkom pogotowia ratunkowego oraz na samochodach policyjnych. Symulują na nich różne nieoczekiwane na co dzień sytuacje, np. wpadanie w poślizg.

– Szkolenie ratowników-kierowców organizowane są już po raz trzeci. Prowadzą je doświadczeni instruktorzy z Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach. W zamian katowickie WPR przeprowadzi dla śląskich policjantów cykl szkoleń z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jerzy Wiśniewski, rzecznik prasowy pogotowia.

Zaznacza, że katowickiemu WPR zależy, by mieć jak najwięcej ratowników z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych i żeby ich umiejętności były jak najlepsze.

Piotr Zdybał, policjant z Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach, podkreśla, że każde szkolenia poprzedza rozmowa z ratownikami, podczas której opowiadają oni o trudnych sytuacjach, których doświadczyli na drogach i o tym, co chcieliby przećwiczyć.

– Jako poruszający się tak samo jak ratownicy pojazdem uprzywilejowanym mamy wyobrażenie, jak groźne sytuacje czekają na nich na drogach. Szkolenie zaczynamy jednak od likwidowania złych nawyków, najprostszych rzeczy jak niewłaściwa pozycja za kierownicą. Potem przechodzimy do bardziej skomplikowanych manewrów, jak wychodzenie z poślizgu. To musi być wyćwiczone, tak by w prawdziwej sytuacji zareagować automatycznie, za zachowaniem bezpieczeństwa pasażerów karetki i innych uczestników ruchu – wyjaśnia inspektor Zdybał.

W jego opinii, o tym jak potrzebne są takie szkolenia świadczy zainteresowanie ze strony ratowników.

– Bardzo często dopytują o kolejne szkolenia. Chcieliby, żeby było ich więcej, tak by mogli przećwiczyć różne sytuacje i być coraz lepszymi kierowcami –  zapewnia Zdybał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum