Katowice: przeszczepili rogówkę nową metodą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2010 17:56

Kilka pierwszych w Europie przeszczepów rogówek wraz z plastikową częścią optyczną przeprowadzono w czwartek w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

W opinii lekarzy, to przełom i szansa dla pacjentów, którym dotychczas nie można było pomóc. Zespół pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały przeprowadził w czwartek pięć takich operacji. Wszystko odbywało się pod okiem amerykańskiej profesor Uli Jurkunas z bostońskiego Massachusetts Eye and Ear Infirmary – szpitala Harvard Medical School.

Rogówka przeszczepiana w trakcie tej operacji ma w środku plastikową część optyczną: to swoista „humanizowana" proteza. Różni się od innych stosowanych protez rogówki tym, że jest wszczepiana za jednym razem. Nie trzeba czekać kilku miesięcy na kolejny etap operacji.

Keratoproteza bostońska przypomina nit, składający się z cylinderka optycznego, płytki stabilizującej i pierścienia. Do operacji jest potrzebna także ludzka rogówka z banku rogówek.

Dzięki tej metodzie można leczyć pacjentów, u których klasyczny przeszczep nie ma szans powodzenia, np. już wcześniej nie powiódł się na skutek odrzutu lub infekcji albo chorzy mają zmętnienie rogówki po jej wirusowym zapaleniu. Dla wielu pacjentów z chorą rogówką obu oczu to jedyna szansa na wyzdrowienie.

Koszty przeprowadzonych w czwartek zabiegów pokrywa Harvard Medical School. Śląscy lekarze mają nadzieję, że nowa metoda będzie stosowana w Katowicach i refundowana ze środków NFZ. W tym roku chcą przeprowadzić 15 takich zabiegów. W katowickim ośrodku każdego roku przeszczepia się ponad 200 rogówek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum