Katowice: prof. Julio Palmaz, twórca ''balonu rozszerzalnego stent", u wojewody

Autor: www.katowice.uw.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2012 17:56

Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski spotkał się w środę (22 lutego) ze światowej sławy radiologiem naczyniowym prof. Julio Palmazem z Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio, autorem innowacyjnej metody leczenia schorzeń miażdżycowych.

Już za parę miesięcy stu chorych, leczonych w działających w województwie śląskim w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca, będzie włączonych do badania najnowszej metody leczenia chorób miażdżycowych przy pomocy stentów nowej generacji.

Spotkanie poświęcone było nowej inwestycji w województwie śląskim, związanej z badaniami oraz produkcją stentów najnowszej generacji, gwarantujących szybkie gojenie. W spotkaniu wzięli też udział: amerykański kardiolog polskiego pochodzenia prof. Stefan Kiesz także pracujący w Uniwersytecie Teksańskim oraz kardiolog prof. Paweł Buszman (Śląski Uniwersytet Medyczny, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca).

Decyzja o utworzeniu właśnie w województwie śląskim tej placówki badawczo-rozwojowej i produkcyjnej zapadła wczoraj, po wizycie prof. Julio Palmaza w śląskich placówkach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Podczas rozmowy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Zygmunt Łukaszczyk oraz polscy i amerykańscy naukowcy zastanawiali się, jak stworzyć najlepsze warunki do budowy przemysłu biotechnologicznego w województwie śląskim.

Prof. Julio Palmaz urodził się w Argentynie, w Buenos Aires. Jest lekarzem radiologii naczyniowej na Uniwersytecie Texas Health Science Center w San Antonio. Znany jest z wynalezienia „balonu rozszerzalnego stent", który został opatentowany w 1985 roku. Wynalazek uznany został przez międzynarodowy magazyn „Własność Intelektualna" jako jeden z „dziesięciu patentów, które zmieniły świat" w ostatnim stuleciu.

Pierwszy zabieg na człowieku z użyciem „stentów" przeprowadzono w 1987 roku. Około stu milionów ludzi na świecie ma wszczepiony przynajmniej jeden stent. W Polsce dokonuje się 150 tysięcy zabiegów rocznie przy użyciu stentów. Dzięki tej metodzie leczenia znacząco skrócił się pobyt pacjentów w szpitalu - z 30 do 3-4 dni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum