Katowice: prof. Franciszek Kokot świętował 80. urodziny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2009 20:03

Prof. Franciszek Kokot, nestor śląskich lekarzy, wybitny nefrolog i endokrynolog, skończył 80 lat.

Od kilku dekad jest niekwestionowanym autorytetem oraz nauczycielem i mistrzem dla kolejnych pokoleń lekarzy. W środę (25 Listopada) świętował urodziny na swojej macierzystej uczelni, Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Prof. Kokot jest autorem pionierskich badań dotyczących funkcji przytarczyc. Zorganizował w Katowicach nowoczesną klinikę i oddział transplantacji nerek oraz sieć oddziałów i ośrodków dializ na Śląsku.

– Był i zawsze będzie najlepszym ambasadorem naszej uczelni – powiedziała o jubilacie podczas uroczystości rektor uczelni, prof. Ewa Małecka-Tendera.

Z rąk prof. Małeckiej-Tendery prof. Kokot odebrał statuetkę zasłużonego dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego. Listy z życzeniami urodzinowymi nadesłali m.in. prof. Kornel Gibiński, a także wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek i metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

Jeden z uczniów prof. Kokota, obecnie prorektor ds. nauki w SUM, prof. Jan Duława w wykładzie pt. „Dusza Mistrza” akcentował m.in. silny charakter jubilata oraz to, że można mieć do niego pełne zaufanie.

– Autorytet Franciszka Kokota nie wynika z jakiegokolwiek tytułu, jaki mu nadano, ani z funkcji, którą kiedykolwiek sprawował, ale z powszechnego uznania dla jego metody używania rozumu i głębszego wglądu w sprawy, którym poświęcił życie – podkreślił autor wykładu.

Prof. Kokot należy do grona najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych. Światową sławę przyniosły mu badania nad określeniem czynności układu wewnątrzwydzielniczego w ostrej i przewlekłej mocznicy, nadciśnieniu, kamicy nerkowej oraz u chorych po przeszczepie nerki. Rozgłos zdobyły także pionierskie prace prof. Kokota nad wdrażaniem nowych metod diagnostycznych z wykorzystaniem radioimmunologii i enzymologii.

Jubilat urodził się 24 listopada 1929 w Oleśnie Śląskim. W 1948 r. należał do pierwszego rocznika studentów rozpoczynających naukę na otwartej wtedy Akademii Medycznej. Studia ukończył w 1953 r. W 1957 r. otrzymał stopień doktora medycyny. Pracę habilitacyjną obronił w 1962 r. Tytuł naukowy i stanowisko profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1969 r., nominację na profesora zwyczajnego w 1982 r. Od 1949 r. był związany zawodowo z macierzystą uczelnią, w której pracę rozpoczął jeszcze w czasie studiów.

Przez wiele lat kierował Katedrą Kliniki Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej. Poza macierzystą uczelnią, doktoratami honoris causa wyróżniło go także osiem innych, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Koszycach. Na emeryturę przeszedł w 2000 r.

Jest autorem lub współautorem około 700 publikacji, w tym 20 podręczników, z których do dziś korzystają studenci. Jest promotorem wielu przewodów doktorskich i opiekunem kilkunastu przewodów habilitacyjnych.

Prof. Kokot pełnił wiele funkcji w instytucjach, towarzystwach naukowych polskich i zagranicznych, m.in. Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Międzynarodowym Towarzystwie Nefrologicznym i Royal College of Physicians. Został odznaczony m.in. Medalem Ludwika Pasteura i Medalem 900-lecia Uniwersytetu w Bolonii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum