Katowice: premiera poradnika dla pacjentów urologicznych i ich rodzin

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2017 16:45

Opisy schorzeń, metody ich diagnozowania oraz leczenia składają się na "Poradnik dla pacjentów urologicznych i ich rodzin", oficjalnie zaprezentowany we wtorek (20 czerwca) podczas trwającego w Katowicach 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Katowice: premiera poradnika dla pacjentów urologicznych i ich rodzin
Prezentacja poradnika dla pacjentów urologicznych podczas 47. Kongresu PTU; FOT. PTWP

To pierwsze w Polsce tego typu wydawnictwo. W suplementach do podręcznika, którego premiera miała miejsce w trakcie sesji z udziałem pacjentów podczas Kongresu PTU w Katowicach, zamieszczono, między innymi, porady w formie przystępnych infografik.

Książka adresowana jest nie tylko do pacjentów zmagających się z problemami urologicznymi, w tym m.in. z rakiem gruczołu krokowego, ale także do ich rodzin.

Poradnik stanowi swoistą encyklopedią wiedzy dla chorych, zawierającą w dziewięciu rozdziałach usystematyzowane informacje o najważniejszych schorzeniach leczonych przez urologów. Autorami są wybitni polscy urolodzy z ośrodków w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu, a także dietetycy, endokrynolodzy i anestezjolodzy.

Pozycja ukazała się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego i redakcją prof. Piotra Chłosty, prezesa PTU oraz dr. Mariusza Blewniewskiego, urologia i chirurga.

- Poradnik był wprawdzie wzorowany na publikacji kanadyjskiej, jednak przede wszystkim jest oryginalną pracą opartą na wiedzy i doświadczeniach najlepszych polskich specjalistów - mówił podczas kongresu w Katowicach dr Mariusz Blewniewski.

- Jednym z celów tej publikacji jest - poprzez przekazanie pacjentom niezbędnej wiedzy o chorobach urologicznych - ułatwienie komunikacji między lekarzami a osobami cierpiącymi na tę grupę schorzeń - dodaje specjalista.

Poradnik zawiera, między innymi, ogólne, a zarazem najważniejsza dla pacjentów informacje dotyczące objawów i diagnostyki:
• Objawy urologiczne w pytaniach
• Problemy urologiczne wymagające zgłoszenia się do szpitala
• Dietetyka w urologii
• Znieczulenie w zabiegach urologicznych
• Radiologia w schorzeniach urologicznych

47. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego (19-21 czerwca 2017 r.) odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, z udziałem ok. 1000 urologów z Polski i całego świata.

Na program kongresu składają się, m.in.: bezpośrednie transmisje operacji z czołowych ośrodków urologicznych, dyskusje, panele eksperckie, sesje plakatowe oraz spotkania z pacjentami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum