Katowice: powstaje Regionalne Referencyjne Laboratorium Prątka

Autor: UMWŚ, DMX/Rynek Zdrowia • • 06 października 2011 13:31

W Katowicach zarząd województwa zdecydował się na przekształcenie Pracowni Diagnostyki Prątka Gruźlicy w Regionalne Referencyjne Laboratorium Prątka. Jednostka została wyposażona w nowoczesny sprzęt do diagnostyki gruźlicy.

Katowice: powstaje Regionalne Referencyjne Laboratorium Prątka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Regionalne Referencyjne Laboratorium Prątka powstaje w Zespole Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach na bazie funkcjonującej obecnie w Centralnym Laboratorium Zespołu Pracowni Diagnostyki Prątka Gruźlicy.  Według samorządowców regionalny charakter pracowni pozwala na korzystanie z jej usług przez wszystkie placówki zdrowia województwa, podejmujące problem leczenia gruźlicy.

Z informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (UMWŚ) wynika, że pracownia dzięki dotacji samorządowej w wysokości blisko 160 tys. zł  została wyposażona w nowoczesny sprzęt do diagnostyki gruźlicy. Zakupiono automatyczne urządzenie do hodowli, identyfikacji i oznaczania wrażliwości prątków na leki.

Sprzęt skraca czas przeprowadzania diagnostyki podstawowej do dwóch dni, a diagnostyki szczegółowej do trzech tygodni. Specjaliści podkreślają, że ma to istotny wpływ na wczesne wykrywanie choroby oraz jej prawidłowe leczenie, co jest jedyną możliwością przerwania łańcucha zakażeń.

Oprócz sprzętu do diagnostyki wydzierżawiono także aparat do amplifikacji DNA w czasie rzeczywistym, który umożliwia wykrywanie prątków gruźlicy metodą genetyczną.

Poza utworzeniem laboratorium w ramach programu prowadzonego przez śląski samorząd "Kierunki walki z gruźlicą" realizowane mają być także badania profilaktyczne dla grupy osób największego ryzyka zachorowania na gruźlicę. Szacuje się, że badaniami na obszarach o największej zapadalności na gruźlicę objętych mogłoby być ponad dwa tysiące osób.

Dodatkowo program zakłada organizację akcji badań profilaktycznych, tzw. "Białych Niedziel", a także powstanie Programu Zdrowotnego do Walki z Gruźlicą, który ma określać działania z zakresu profilaktyki, lecznictwa i edukacji zdrowotnej z udziałem samorządów lokalnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum