×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Katowice: potrzebny program wczesnego wykrywania tętniaków aorty brzusznej

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 22 kwietnia 2016 11:51

Chirurdzy naczyniowi z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu oceniają, że mężczyźni po 60. r.ż. powinni być badani w kierunku tętniaka aorty brzusznej w ramach programu NFZ.

Katowice: potrzebny program wczesnego wykrywania tętniaków aorty brzusznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Problem zaczyna się często już po 45. roku życia. Tętniak rośnie powoli i przez długi czas nie daje żadnych objawów. Gdy pęka, na ratunek jest zwykle za późno. Aż połowa pacjentów umiera w domu. Także operacje po pęknięciu tętniaka w połowie przypadków kończą się zgonem - informuje Dziennik Zachodni.

Tymczasem wcześniejsza diagnoza daje szansę na długie życie. W czasie tzw. planowych operacji śmiertelność wynosi zaledwie 2-3 proc. Niestety, choroba ta jest najczęściej wykrywana przypadkowo. Dlatego lekarze z GCM postulują utworzenie profilaktycznego programu wczesnego wykrywania tętniaków aorty brzusznej.

Zanim to jednak nastąpi specjaliści z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii GCM przeprowadzą jesienią badania przesiewowe wśród mieszkańców Katowic. Pieniądze na ten cel da  Urząd Miasta.

W sobotę (23 kwietnia) także można będzie wstępnie przebadać się w kierunku tętniaka aorty. Na placu Szewczyka w godz. 10-16 będą badania USG i konsultacje ze specjalistami.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze