Katowice: ponad 800 osób zbadało poziom cukru we krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2012 16:01

Ponad 800 osób zdecydowało się w sobotę (24 listopada) bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi podczas kilkugodzinnej akcji, prowadzonej na katowickim dworcu PKP.

Katowice: ponad 800 osób zbadało poziom cukru we krwi
Organizatorzy akcji zapowiadali, że pobiją rekord Polski w ilości osób, które oddadzą się takiemu badaniu i w przyszłym roku chcą ustanowić rekord Guinnessa w tej dziedzinie. W rzeczywistości nie o bicie rekordów tu chodzi, lecz o popularyzację prostego sposobu na uniknięcie cukrzycy poprzez regularne i - co ważne dla wielu - bezbolesne badanie krwi. Patron sobotniej akcji poseł Marek Plura przypomniał, że nie można też zapominać o zdrowej diecie.

Na katowickim dworcu pojawiły się trzy stoiska, w których można było zmierzyć poziom cukru we krwi. Zajmowali się tym wolontariusze - studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, pod nadzorem doświadczonych specjalistów.

Organizatorem przedsięwzięcia był Krzysztof Bara, który sam cierpi na cukrzycę i określa tę chorobę mianem "przebiegłego złodzieja". O chorobie dowiedział się przed ośmioma laty, podczas badań profilaktycznych.

- Po cichu, niemal bez objawów kradnie nam zdrowie, a gdy zauważamy, że wciąż jesteśmy senni i słabi, że męczy nas pragnienie, że głowa często boli - wtedy już za późno na profilaktykę, na zdrową dietę. Wtedy trzeba się leczyć - powiedział Bara.

Zaznaczył, że nie należy poddawać się panice. Wystarczy w porę zareagować. Beata Grzywa, która czuwała nad przebiegiem sobotnich badań powiedziała, że u części osób stwierdzono zbyt wysoki poziom cukru, u kilku - bardzo wysoki. Według niej, profilaktyczne badania powinno się przeprowadzać raz na kwartał. Można o to poprosić w przychodni.

Według ekspertów, na cukrzycę cierpi już blisko 370 mln ludzi na świecie; rocznie z jej powodu umiera 4,6 mln osób i dokonuje się ponad 1 mln amputacji nóg. Nazwą cukrzyca określa się grupę zaburzeń metabolizmu glukozy, które mają różne przyczyny, ale zawsze prowadzą do niebezpiecznego wzrostu poziomu cukru we krwi.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum