Katowice: pionierskie zabiegi ratujące przed ponownym udarem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 października 2010 16:29

Pionierskie zabiegi zamknięcia jamy uszka lewego przedsionka serca, ratujące przed kolejnym udarem pacjentów cierpiących na migotanie przedsionków serca, przeprowadzili lekarze Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii w Katowicach-Ochojcu.

Katowice: pionierskie zabiegi ratujące przed ponownym udarem
Pierwszym takim zabiegom na Śląsku poddano dwie pacjentki w wieku 80 i 77 lat. Obie czują się dobrze.

Migotanie przedsionków to najczęstszy typ arytmii serca, typowy dla osób starszych. Podczas migotania przedsionki nie kurczą się jak przy prawidłowym rytmie, co najczęściej powoduje powstawanie skrzepów w lewych jamach serca, zwłaszcza w uszku lewego przedsionka. To niewielki uchyłek, gdzie krew może się gromadzić i krzepnąć. Skrzep wraz z krwią może dostać się do mózgu, blokując tętnicę i powodując udar.

– U chorych z migotaniem przedsionków istnieje duże zagrożenie udarem mózgu lub innymi problemami zatorowymi. Migotanie przedsionków jest najczęściej leczoną arytmią, szacuje się, że w Polsce jest ok. 320 tys. chorych z takim problemem. Średnio migotanie przedsionków zwiększa zagrożenie udarem mózgu pięciokrotnie, ale u niektórych pacjentów ryzyko jest 15-, a nawet 20-krotnie większe. Aby je zmniejszyć, rutynowo leczymy ich lekami obniżającymi krzepliwość krwi. Niektórzy nie mogą ich jednak przyjmować, ponieważ występują u nich powikłania krwotoczne – wyjaśnia kierownik I Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Maria Trusz-Gluza.

Małoinwazyjna, przezskórna metoda leczenia polega na umieszczeniu w uszku lewego przedsionka serca specjalnego korka, tzw. okludera, który zamyka uchyłek, uniemożliwiając gromadzenie się tam krwi i jej krzepnięcie. Lekarze dostają się do serca przez tętnicę udową.

Nowatorskie zabiegi nie są na razie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Klinika zamierza o to wystąpić. Koszt jednego to ok. 20 tys. zł.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum