×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Katowice: otwarto mieszkanie dla pacjentów po przeszczepach szpiku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 października 2013 16:19

Pacjenci po przeszczepach szpiku przez 2-3 tygodnie będą przebywać w otwartym we wtorek (29 października) mieszkaniu przy Klinice Hematologii w SPSK im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach. Jest to wskazane ze względu na ich osłabioną odporność oraz konieczność nadzoru przez poradnię transplantologii.

Katowice: otwarto mieszkanie dla pacjentów po przeszczepach szpiku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mieszkanie o pow. 178 m kw. jest położone na pierwszym piętrze kamienicy w bezpośrednim sąsiedztwie kliniki. Znajduje się w nim osiem dwuosobowych pokoi, gdzie osoby po przeszczepie mogą zamieszkać ze swoimi bliskimi. Są tu trzy łazienki i aneks kuchenny. Instalowany jest też m.in. nowoczesny system umożliwiający monitoring pacjentów.

Mieszkania oddano do użytku z inicjatywy Fundacji Śląskie Centrum Hematologii i Transplantacji Szpiku. Prezes fundacji dr hab. Mirosław Markiewicz podkreślał podczas otwarcia, że bliskość Kliniki Hematologii i Poradni Transplantologii są niezwykle ważne dla pacjenta po przeszczepie.

- W trakcie pobytu przeszczepowego pacjenci przebywają w tzw. strefie jałowej, izolacji, strefie, w której wdrażane są specjalne procedury mające przede wszystkim za zadanie uchronić ich przed infekcjami, (...) kiedy przychodzi moment wypisania ich do domu, często niepokoją się o to, jak sobie poradzą w warunkach domowych, więc możliwość zatrzymania się w mieszkaniu położonym tuż obok ośrodka przeszczepowego z pewnością pomoże im w sposób bezpieczny zaadoptować się do dalszego normalnego życia - mówił podczas otwarcia dr Markiewicz.

Otwarte we wtorek mieszkanie jest odpowiednikiem funkcjonujących w innych krajach szpitali domowych, jak wyjaśnia klinika, stanowi pomost między pobytem w szpitalu i w domu, gdyż osoby po przeszczepie wymagają starannego nadzoru poradni działającej przy klinice.

Markiewicz dodał, że impulsem, który przyczynił się do utworzenia mieszkania, była również sytuacja członków rodzin chorych. Zdarzyło się - mówił Markiewicz - że w czasie bardzo dużych styczniowych mrozów pewna rodzina dwie noce spędziła w zaparkowanym nieopodal kliniki samochodzie. Zdarzyło się też, że matka, która chciała być jak najbliżej syna, pierwszą noc w Katowicach spędziła na dworcu kolejowym. Z danych wynika, że ponad dwie trzecie pacjentów po przeszczepie przyjeżdża do Katowic z innych miast w kraju.

Jak poinformowała we wtorek kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, przebywający w mieszkaniu pacjenci będą monitorowani. Z pomocą specjalnego systemu będą mogli kontaktować się z zespołem medycznym niemal przez całą dobę. System ma być sprzężony z podstawowymi urządzeniami, takimi jak m.in. ciśnieniomierz, EKG, glukometr.

Oddział hematologii i transplantacji szpiku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jest liderem w kraju i jedną z czołowych placówek o tym profilu w Europie. Rocznie wykonuje się tu ok. 200 przeszczepów szpiku, w tym ok. 70-80 najtrudniejszych - od dawców niespokrewnionych, w tym z niepełną zgodnością. Łącznie w Katowicach przeprowadzono dotąd blisko 2,9 tys. przeszczepień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze