Katowice: nowoczesna metoda walki z SM

Autor: Dziennik Zachodni, AK/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2009 14:30

Chirurdzy z Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji im. sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach zastosowali jako pierwsi w Polsce nowoczesną metodę walki z objawami stwardnienia rozsianego.

Katowice: nowoczesna metoda walki z SM
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjentowi, choremu na SM wszczepiono do całkowicie zatkanej żyły szyjnej stent, co znacznie zmniejszyło objawy choroby już po dwóch tygodniach od operacji. Operacje przeprowadzili dr Marian Simka i dr Tomasz Ludyga – podaje Dziennik Zachodni.

– Aby ocenić skutki operacji zarówno przed nią, jak i po niej w specjalnym formularzu ocenia się zmiany, jakich pacjent doświadcza w związku z przebiegiem choroby – mówi dr Ludyga. – Tak samo optymistyczne są również oceny kolegów z Włoch, z którymi współpracujemy przy tym projekcie. Oni swoich pacjentów obserwują już od półtora roku, bo wtedy miała miejsce pierwsza tego typu operacja na świecie. Identyczne zabiegi wykonywane są także w USA, w Kalifornii.

Stwardnienie rozsiane to duży problem społeczny w Polsce. Jak podawaliśmy już na łamach miesięcznika Rynek Zdrowia, co druga dorosła osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim cierpi właśnie na tę chorobę, a liczbę chorych w Polsce szacuje się na 40000-50000 osób.

Stwardnienie rozsiane to choroba dorosłych, najczęściej „dopadająca” osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Limfocyty niszczą delikatną osłonkę włókien nerwowych, mielinę, co sprawia, że zaburzone zostaje przewodzenie impulsów w tych włóknach lub wcale nie zachodzi. Efekt – to upośledzenie czynności układu nerwowego. Pojawiają się problemy z koordynacją ruchów, wzrokiem, równowagą, czuciem; dochodzi do osłabienia siły mięśni.

Jak twierdza lekarze, stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe, zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne takie jak zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, chociaż wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.

Na stwardnienie rozsiane jak do tej pory nie wynaleziono lekarstwa, nie poznano też dokładnych przyczyn tego schorzenia mimo, że jako jednostka chorobowa znane jest od 1868 r., kiedy to  jako pierwszy opisał je francuski neurolog Jean-Martin Charcot.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze