Katowice: nawet po oparzeniu oka odzyskują wzrok

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2019 16:55

Już 14 osób w Polsce odzyskuje wzrok dzięki przeszczepieniu komórek macierzystych rąbka rogówki. To ratunek m.in. dla pacjentów po chemicznym lub termicznym oparzeniu oka.

Katowice: nawet po oparzeniu oka odzyskują wzrok
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Tę innowacyjną terapię stosują lekarze klinicznego oddziału okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Kolejowym w Katowicach. Katowicka klinika jako jedyna w Polsce stosuje terapię. Pod względem liczby pacjentów, którzy z niej skorzystali jest liderem w Europie.

Podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.) odbędzie się sesja dotycząca wybranych zagadnień okulistyki. Program całego Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.

Dr hab. Dariusz Dobrowolski, adiunkt Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki SUM w Szpitalu Kolejowym w Katowicach oraz ordynator Oddziału Okulistycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu, tłumaczy, że pula komórek macierzystych, które są na powierzchni oka to raptem 5-7 proc. Jest to liczba bardzo mała, ale przez całe życie ta właśnie niewielka pula powoduje, ze mamy rogówkę pokrytą wielowarstwowym nabłonkiem, który zawiera miliony komórek.

Wyjaśnia, że wyniku oparzenia chemicznego lub termicznego dochodzi do zniszczenia komórek pokrywających rogówkę. - Sięgamy wtedy po te pojedyncze komórki z drugiego, zdrowego oka, przenosimy je i pozwalamy im w tym miejscu, w którym było uszkodzenie, robić swoje - informuje dr Dobrowolski.

Dodaje, że u pacjentów po takim zabiegu nie stosuje się żadnych leków przeciwzapalnych czy immunosupresyjnych.

Komórki wcześniej trzeba namnożyć w laboratorium we Włoszech. Namnażanie komórek trwa maksymalnie do 6 miesięcy.

Leczenie nie jest na razie refundowane przez NFZ. Dostępne jest jedynie w ramach badań klinicznych, które prowadzi katowicka klinika.

Rocznie w Polsce do terapii mogłoby się kwalifikować nawet 100 pacjentów. Skuteczność terapii przekracza 70 procent. Pacjent zamiast iść na rentę, może wrócić do pracy.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum