Katowice: latem mniej krwi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2009 09:30

Okres letni to tradycyjnie czas, kiedy zaczyna brakować krwi. Na stronie internetowej katowickiej stacji krwiodawstwa znajduje się komunikat, z którego wynika, że potrzeby są, a szczególnie brakuje grup A (Rh plus i Rh minus) oraz 0 minus.

Dlaczego krwi tak bardzo brakuje latem? Zdaniem Stanisława Dyląga, szefa Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Katowicach są dwa powody.

Po pierwsze, honorowi dawcy, uczniowie, studenci mają wakacje. Wyjeżdżają i w tym czasie myślą głównie o wypoczynku i udanym spędzaniu wolnego czasu, a nie o oddawaniu krwi.

– Druga sprawa to, niestety, wypadki. Latem jest ich zdecydowanie więcej. I co za tym idzie, zapotrzebowanie na krew automatycznie wzrasta – stwierdza Dyląg.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami stacja musi mieć zabezpieczenie, tzw. żelazny zapas - 200 litrów. I jest to przestrzegane.

– Oprócz wypadków są jeszcze przecież zabiegi i operacje planowane - informuje Stanisław Dyląg. – Większość z nich, szczególnie zabiegi kardiologiczne, wymagają zabezpieczenia w krew.

Na razie w województwie śląskim nie ma takiej sytuacji, w której trzeba by było odwoływać operacje lub czekać z ich wykonaniem, bo zabrakło krwi. Często robi się jednak tak, żeby w przypadku, kiedy planowane są dwa duże zabiegi operacyjne i potrzebna jest krew tej samej grupy czynione są starania, aby jedna operacja odbyła się jednego dnia, a kolejna - drugiego, lub po południu. To daje większe bezpieczeństwo, że w razie komplikacji, krwi nie zabraknie.

Stacje krwiodawstwa, lekarze, przedstawiciele najróżniejszych stowarzyszeń i organizacji apelują, aby właśnie w okresie letnim decydować się na honorowe oddawanie krwi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum