Katowice: kongres i jubileusz - Polskie Towarzystwo Urologiczne kończy 70 lat

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2019 08:41

W środę (12 czerwca) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczyna się 49. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego. PTU, obchodzące w tym roku jubileusz swojego 70-lecia, jest dzisiaj jednym z najbardziej prestiżowych towarzystw urologicznych na świecie.

Katowice: kongres i jubileusz - Polskie Towarzystwo Urologiczne kończy 70 lat
49. Naukowy Kongres PTU odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach; FOT. PTWP

Kongres potrwa do 15 czerwca i jest znakomitą okazją m.in. do dyskusji o historii i planach związanych z rozwojem polskiej urologii. Już po raz czwarty MCK w Katowicach gości ponad 1000 specjalistów z Polski i całego świata podczas Kongresu PTU - najważniejszego w kraju wydarzenia naukowego poświęconego urologii.

- Program naukowy jubileuszu oferuje udział nie tylko najznakomitszych gości, reprezentujących zarządy najpoważniejszych organizacji urologicznych w Europie i na świecie - takich jak: Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU), Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA), Międzynarodowe Towarzystwo Urologiczne (SIU), Grupa ds. Chorób Układu Moczowo-Płciowego Europejskiej Organizacji Badań i Leczenia Nowotworów, GU - EORTC oraz Mirrors of Medicine - ale dostarcza też bieżące zalecenia w urologii oraz informacje o najnowszych sposobów na rozwiązanie dylematów klinicznych w naszej dyscyplinie - podkreśla prof. Piotr Chłosta, prezes PTU.

Międzynarodowy charakter kongresu sprzyja wymianie doświadczeń pomiędzy światowymi ośrodkami urologicznymi. Zaproszenie PTU przyjęli wybitni przedstawiciele świata medycyny, m.in.: prof. Christopher Chapple (USA), prof. Manfred Wirth (Niemcy), prof. Manoj Monga (USA), prof. Aleksandre Motrrie (Belgia), prof. Jean de la Rosette (Holandia), prof. Bertrand Tombal (Belgia), prof. Jens Sřnksen (Dania), prof. Marek Babjuk (Czechy), prof. Francisco Cruz (USA), czy prof. Robert Schwartz (Szwecja).

Jednym z kluczowych elementów programu będzie sesja live surgery (operacja na żywo), która rozpocznie drugi dzień kongresu (czwartek, 13 czerwca, godz. 8.45). Operację prostatektomii radykalnej z użyciem robota da Vinci wykona prof. Alexandre Mottire - pionier i jeden z najbardziej uznanych ekspertów w zakresie chirurgii robotycznej, który przewodniczy Sekcji Urologii Robotycznej Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (ERUS).

Operacja ze szpitala O.L.V w Aalst w Belgii transmitowana będzie wprost do sali plenarnej w katowickim MCK. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, uczestnicy kongresu będą mogli nie tylko śledzić na ekranie prace belgijskiego specjalisty, ale także w czasie rzeczywistym zadawać pytania dotyczące wykonywanych czynności.

Poza debatami, sesjami programowymi i panelami eksperckimi swoje miejsce w programie znalazły także sesje plakatowe i wideo. W tym roku w ramach dziewięciu sesji zaprezentowanych zostanie blisko 100 prac naukowych z różnych ośrodków urologicznych z Polski i zagranicy, co zapewni uczestnikom kongresu dostęp do najważniejszych zagadnień z różnych obszarów specjalizacji. Prace mają charakter konkursowy, najlepszym zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia.

Wśród dziesięciu najczęściej występujących u polskich mężczyzn nowotworów złośliwych, aż 3 to nowotwory o podłożu urologicznym. Naczęściej wśród nich występuje rak gruczołu krokowego, kolejne dwa to rak pęcherza moczowego i nerki. Szansą zwiększającą wyleczalność chorób jest oczywiście profilaktyka. Wczesna diagnostyka zmian nowotworowych pozwala lekarzom na wykorzystanie mniej inwazyjnych metod leczenia, dlatego w urologii otwarty dialog między pacjentami a lekarzami jest szczególnie istotny.

Ze względu na specyfikę chorób urologicznych pacjenci często wstydzą się zadawać pytania. Prof. Piotr Chłosta zwraca uwagę, że „w urologii i medycynie pojęcie wstydu nie ma racji bytu”. Stąd decyzja, by otwierającym punktem programu (środa, 12 czerwca godz. 12.30) stała się sesja dedykowana właśnie pacjentom i ich rodzinom.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum